“Lepšie je mať jednu kozu ako rakovinu.”

Veronika Gálová o mastektómii, ktorá je väčšie tabu ako samotná rakovina. Veronika Gálová je najmladšou členkou OZ Amazonky, ktorá pomáha ženám prekonať rakovinu. Rakovinu prekonala pred 8 mesiacmi.

 

“Dobré spôsoby sú prejavom vašej ohľaduplnosti a citlivosti k ostatným.”

Katka Diková Strýčková, protokolistka, podľa ktorej dobré spôsoby nie sú o tom, kedy akú vidličku chytiť a koho pustiť kam prvého, ale ako žiť ako slušný človek.

 

“Zabudnite na krv, komáre žijú v spojení s prírodou a kŕmia sa prirodzenými zdrojmi cukru. Sú vegetariáni.”

Edita Révay, molekulárna biologička, je spoludržiteľkou medzinárodného patentu na návnadu, ktorá pomáha eliminovať smrteľne nebezpečné komáre prenášajúce maláriu. Objav jej výskumného tímu zachraňuje milióny ľudí ročne - najmä deti do 5 rokov a tehotné ženy.

 

“Vo forenzných vedách je pre hodnotenie váhy dôkazov veľmi nebezpečné používať rýchle myslenie, ktoré ponúka intuitívnu pocitovú pravdepodobnosť. Rýchle myslenie veľa vecí oreže, vynechá, nepoužije a zameriava sa na jednotlivé informácie, čo môže byť veľmi zavádzajúce. Platí to aj pre bežný život, kde by sme mali častejšie používať pomalé myslenie, kde potrebujeme vyhodnocovať exaktne.”

Halina Šimková, forenzná genetička o tom, ako sa rozhodujeme a na základe akých faktov či pocitov.

 

“Tituly dala na Danka.”

Lenka Moravčíková Chovanec (vravo), režisérka, o Ľudmile Pajdušákovej, ktorá bola prvou slovenskou astronautkou, ale nie všetko v živote robila spôsobom, ktorý treba obdivovať. Lenka Moravčíková Chovanec urobila o Pajdušákovej dokument v rámci cyklu Prvá o ženách-hrdinkách z našej histórie. Na snímke s režisérkou Janou Bučka, ktorá v cekle Prvá urobila dokument o o prvej slovenskej botaničke Izabele Textorisovej. 

 

“Mne moja mama opakovala to, čo jej vravela jej mama: daj si sukňu, rúž a nesťažuj sa. Lenže to znamená, že budete hrať na mužskom ihrisku a nebudete rozširovať a osvetľovať to ženské ihrisko. Svojej dcére nechcem hovoriť, aby si zobrala sukňu a rúž. Chcela by so, aby sa ženy viac vyjadrovali a to ku všetkému.  

 

Eva Borušovičová, scenáristka, režisérka a spisovateľka, ktorá chce svoju dcéru vychovávať inak ako vychovávali ju a chce, aby mala rovnaké šance ako majú jej bratia. 

 

Prečítajte si