BRATISLAVA. Pamätáte si ešte ako vyzerala vaša prvá kuchynská linka? Alebo s akými hračkami ste sa hrali? Nie ste zvedaví ako žili vaši rodičia? Poďte sa pozrieť na výstavu Farebná šeď – Buntes grau do podkrovia slovenského múzea dizajnu v Bratislave. Výstava potrvá do konca februára budúceho roka.

 

Foto – Adam Šakový, SMD

1. Kto mal na vôdzke štekajúceho plyšového psa na drobných kolieskach bol v minulosti kráľom! Tento pes nebol len bežný plyšák – po prvé štekal a po druhé sa dal ťahať. Stálo sa naň dokonca v rade (teda aspoň v našom malom meste pozn. autorky) a rodičia ho kupovali svojím ratolestiam ako dokonalejšiu náhradu živého havkáča. Veď aj štekal!

Na výstave nájdete ako: CS06 Pes / 1978 / plyš / VD Mlaď Handlová / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

2. Kreslenie bez strúhania farbičiek alebo dokonalý predchodca čínskych drawing boardov vznikol koncom 60.rokov v Československu. A to vám teda bola tabuľka! Chcelo to troška zručnosti, no dobre troška viac zručnosti, a podaril sa aj celkom pekný obrázok. A ak ste tabuľkou triasli dostatočne dlho, podarilo sa vám vyčierniť obrazovku – inak to šlo len prácne kreslením čiary na čiaru.

Na výstave nájdete ako: CS05 Magická tabuľka / 1968 / plast / Kovozávody n.p. Semily / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

3. Liečebný zázrak v podobe takzvaného horského slnka si pamätáme asi všetci. Zápal dutín, nádcha, prechladnutie... alebo bronz pred letom? Ktorá ste sa neopaľovali horským slnkom , ruku hore.

Na výstave nájdete ako: CS28 Horské slnko Mikrolux / Jozef Havlík, Zdeněk Kovář / 1963 kov, sklo, plast / Presná mechanika – PREMA Stará Turá / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

4. Futuristická žehlička strohých tvarov krášlila nejednu domácnosť. Dizajn ako z lode enterprise 60. rokov, vysokú nadčasovosť jej vzhľadu špatil len plastový kábel. Pamätáte? Alebo ste mali doma oblejšiu verziu?

Na výstave nájdete ako: CS38_b Žehlička ETA 211 / Stanislav Lachman /1964 / bakelit, kov / Elektro-Praga Hlinsko n.p. / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

5. Skutočný skvost pre všetkých milovníkov retro vysávania. Jednoznačne vás bude lákať vyskúšať, aký ťah na smietky má tento predchodca svojich modernejších následovníkov (a áno, autorka tohto článku veľmi rada vysáva).

Na výstave nájdete ako: CS39 Vysávač ETA 408 / Stanislav Lachman /1971 / plast, kov / Elektro-Praga Hlinsko n.p. / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

6. Na nočnom stolíku malých iskričiek a pionierov svietila v časoch minulých práve táto malá lampička a odháňala zlé sny.

Na výstave nájdete ako: CS31 Svietidlo Typ 215 07 01 / Ján Šucháň / 1969 / plast, kov / Elektrosvit n.p. Nové Zámky / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

7. Ultramoderný fén, ktorý nepripomína tie dnešné ani troška, sušil vlasy žien v časoch socializmu. Mal vlastný stojan, nasaditeľnú rúčku a elegantnú bielu farbu. Jednoducho, dokonalý obyvateľ retro kúpeľne.

Na výstave nájdete ako: CS29 Fén ETA Typ 310 Diola / Stanislav Lachman / 1972 / plast, kov / Elektro-Praga Hlinsko .p. / SMD

 

Foto – Adam Šakový, SMD

8. K životu patrila káva aj v minulom storočí. Tú najlepšiu domácu z Popradu ste si každé ráno vlastnoručne namleli na elektrickom mlynčeku od domácich elektrární. Tá vôňa a chuť, neopakovateľné!

CS38_c Elektrický mlynček na kávu ETA Moka Typ 065 01 / Stanislav Lachman / 70. roky / plast, kov, plexi / Elektro-Praga Hlinsko .p. / SMD

 

Foto - Wolfgang Binder, súkromné zbierky Berlín

9. K životu v socialistických retro časoch patrili aj úžasné výrobky z dovozu. Medzi iným aj známy nemecký plast. Zaspomínať si naň môžete v prípade týchto úžasných retro chutných lievikov.

DDR30 Lievik v dvoch veľkostiach / Martin Kelm / okolo roku 1960 / polyetylén

 

Foto - Wolfgang Binder, súkromné zbierky Berlín

10. A po druhé v podobe tejto žltej vysokofunkčnej súpravy kempingového riadu. Hurá na cesty alebo to pravé do stanu na Šírave!

DDR29 Kempingový riad, 9-dielny / Hans Merz / 1958 /meladur / VEB

 

Prečítajte si aj Päťdesiat rokov späť alebo šialené 60. roky