Až tretina žien na Slovensku sa stretne s násilím. Fotografka Dorota Holubová v rámci výstavnej prezentácie Atlas žien zachytáva ťažké skúsenosti matiek, ktoré spolu s deťmi museli utiecť od partnerov.

 


Foto - Dorota Holubová, Atlas žien


Tajne po celom Slovensku

"Som rada, že ženy zažívajúce strach a násilie mi dôverovali a pustili ma do svojho vnútorného sveta. Fotografovala som ich na tajných adresách po celom Slovensku," priblížila na otvorení výstavy vznik Atlasu žien Dorota Holubová. Jej fotografický projekt podporilo Veľvyslanectvo USA na Slovensku.

Podľa amerického veľvyslanca Adama Sterlinga je to aktuálna tematika, najmä kvôli šíriacemu sa rodovo podmienenému násiliu v mnohých krajinách sveta. 
"Výstava a katalóg s textami osudov zobrazených žien pomôže rozšíriť všeobecne povedomie o tejto spoločenskej problematike," pripomenul veľvyslanec.

 


Dorota Holubová (v strede) na otvorení vernisáže Atlas žien Foto - Peter Procházka/Stredoeurópsky dom fotografie

 

Každá tretia Slovenka

Autorka fotografií chce hovoriť a rozširovať povedomie v spoločnosti o téme násilia páchaného na ženách. „Je to závažný ľudsko-právny problém diskriminácie žien. Na Slovensku má skúsenosť s násilím až 34% žien, čo je pre mňa osobne stále neuveriteľné, že tretina našich žien zažíva niečo takéto. Každý a každá z nás môže prispieť k tomu, aby sa také niečo nedialo, a to tým, že nebudeme ticho,“ objasňuje Dorota Holubová, ktorá fotila ženy s deťmi v bezpečných ženských domoch. Pozornosť venovala aj ženám v ženských poradenských organizáciách, ktoré ženám, čo zažili násilie, pomáhajú.
 

 


Foto - Dorota Holubová, Atlas žien

 

"Je to výstava o silných ženách, ktorým sa tu môžeme pozrieť do očí, že sa dokázali vzoprieť násiliu. Sú to však tiež oči žalujúce, vypovedajúce o indiferentnej spoločnosti a inštitúciách, na ktoré sa v núdzi obrátili. Ale tie problém zamietli pod koberec, alebo im neverili, alebo nekonali podľa litery zákona. Do bezpečných ženských domovov sa totiž ženy dostávajú, až keď všetky ostatné možnosti zlyhali," konštatoval kurátor výstavy Branislav Štěpánek.
 

Fotografie možno vidieť v Galérii Martina Martinčeka v Stredoeurópskom dome fotografie. Výstava Atlas žien potrvá do 21. apríla.