Pamätám sa na jeden príbeh, kedy zdravotní klauni tak, ako je zvykom, zaklopali počas svojej pravidelnej návštevy nemocnice na dvere nemocničnej izby. Keď dostali zvolenie, vošli do izby a veselá vizita zameraná na zlepšenie nálady všetkých prítomných mohla začať. Na izbe bola mamina a malý chlapček, ktorý sa na zábavnej klaunskej dvojici smial tak krásne od srdca, až sa ten smiech ozýval po celej chodbe. :o) A mamina sa smiala s ním… Po klauniáde, keď už smiech neotriasal ich bránice, ale srdiečka im stále skákali od radosti a blaženosti, vybehla mama za klaunmi. Veľmi im ďakovala, že prišli a rozosmiali jej syna. Jednému však nerozumela - ako je možné, že sa smial, keď po slovensky nerozumie ani slovo… Jasný dôkaz, že nie všetko je v slovách - reč očí, energia, pády, zakopnutia predsa nepotrebujú komentár...

Nedávno som mala šancu zúčastniť sa inšpiratívnej medzinárodnej konferencie vo Viedni „The Art of Clowning“. Zišlo sa na nej 400 zástupcov klaunských organizácií, vrátane klaunov samotných. A nešlo o hocijakých klaunov, ale o profesionálnych zdravotných klaunov z 50 krajín sveta, ktorí sa 3 dni vzdelávali a diskutovali o umení zdravotného klaunovania v kontexte zdravia, kultúry a vedy.

Humor je univerzálny jazyk. Táto veta bola pre mňa nádhernou bodkou za spomínanou konferenciou. Tieto štyri slová sú pre mňa ten najpresnejší spôsob, akým by som vedela opísať tú energiu, nadšenie, radosť, podporu a spoločné poslanie - prinášať radosť, tým ktorí to potrebujú - či už sú to deti, dospelí, zdravotnícky personál, imigranti, či seniori.

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom – počúvala som ako malá známu múdrosť. Priznám sa, že som jej vtedy vôbec nerozumela, hoci som ju dokola počúvala v jazyku rodnom. A  keďže som si veci rada p r e d s t a v o v a l a… predstavovala som si teda, koľko "JA" bude raz sedieť vedľa mňa na tomto svete. :) Donedávna by som mohla povedať dve. Možno dve celé JA a ešte k tomu tak pol mňa - češtine rozumiem, ale nechcite ma radšej počuť rozprávať “Petři”...

Som rada, že okrem všetkých mojich JA, ktoré som počas života nazbierala, je tu aj toto JA - predstavujúce jazyk humoru, ktorému rozumejú všetci, a navyše pomáha.


 

(Autorka je výkonnou riaditeľkou o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktoré bolo v decembri 2017 ocenené verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. Ombudsmanka ocenila energiu všetkých 58 profesionálnych zdravotných klaunov a klauniek, ktorí pravidelne navštevujú vyše 40 nemocníc a liečebných zariadení po celom Slovensku).