Bývam na dedine, pretože tu aj žijem. A ešte k tomu dobre. Na naše spoločenské pomery priam výborne. Máme tu (okrem mora) všetko, čo potrebujeme.

Teda nežijem v dome niekde v satelite ani na samote v lese, nevozím sa preto furt v aute, nedôjdem sa domov len rýchlo nervne vyspať pomedzi ďalšie kolotoče všedných pracovných dní.  Bývame, a normálne fungujeme, v našej obci. Deti sem chodia do školských zariadení. Máme tu alebo veľmi nablízku všetky obchody. Presúvame sa pešo alebo na bicykli. Pracujem z domu, len niekedy chodím do mesta. Prácu v priestoroch domu a dvoru práveže rozvíjam, v hlave už kvitnú nové projekty:)

Nepíšem však toto ako žienka z rozmaru, ktorá si na dome polieva kvetinky a celú rodinu živí muž, ktorý je od nevidím do nevidím niekde v robote. Nie, nie. Som sama a všetko na mojej hlave. Normálne, úbohá živnostníčka ako veľa ďalších. 

Ale toto tu - prostredie, vzduch a zvuky, vás tak vtiahne, že sa vám vlastne ani nikam už chodiť nechce. Upokojujúca energia okolia vám pomaly ani nedovolí mať depku. Aj keď by vás do toho objektívne dôvody, zohraté s nízkotlakovým počasím, chceli donútiť.

Keď sa veziem z mesta busom, pri nástupe do neho ma sprevádza mestský hukot, keď vystúpim, hluk sa vymení za čisto vtáčí. Je tu veľa kríkov a stromov, takže jedno cez druhé - vrabce, drozdy, sýkorky, hrdličky, z dvorov kohúty, od rieky zvuky vodného vtáctva. Zverinec. Milujem to.

A tiež systém vybavovania. Keď si pýtate kontakt na nejakého remeselníka napríklad, povedia vám: „Tam býva v tom a tom dome, zazvoň mu..." Takto sa celkom prejdem a mám dohodnutého stolára, pomocníka v záhrade, človeka s multikárou na dovoz hnoja z miestneho družstva...

Aj to - keď treba zúrodniť zem, ide sa do "JRD", keď treba med, ide sa k včelárovi, pre mäso k mäsiarovi, pre šatstvo do krajčírstva, atď...

Skrátka, pripadá mi to ako úplný archaizmus a celkom dosť nechápem, že tieto malé prevádzky v dnešnej dobe fungujú. S poštárom sa poznáte osobne, pomaly aj s ľuďmi na miestnom úrade, lebo to už nie je nejaká vzdialená oficiálna inštitúcia, ale hen budova v centre obce, kde všetko vybavíte.

Je to skvelé! Bývať sa má buď v krásnom byte v centre mesta, alebo potom na dome, na dedine. Sídliskové paneláky sú úplne z cesty. 

A najlepšie na tom je, že naša dedina je vlastne v meste, a to v hlavnom. Normálne 841 07!