BRATISLAVA. Pred kaviarňou v centre Bratislavy je živo už hodinu pred vystúpením. V hlúčikoch postávajú ženy a popíjajú welcome drink. V jednej z najhlasnejších skupiniek, jedna žena so smiechom karhá druhá, prečo priniesla aj muža. Hlavné postavy večera Dagmar Didiana Dianová a herečka Lujza Garajová Schrameková postávajú pred kaviarňou a smejú sa. Po neďalekom trávniku si s vínom v ruke pochoduje Ján Gordulič.

Všetci sú pripravení na dámsku jazdu, z ktorej nie sú vylúčení muži. Začína sa tretia sit down comedy špeciálna v tom, že má čisto ženskú zostavu a cieli hlavne na ženy. Lístky sú vypredané.   

 

 

Zabávajú hlavne muži 

„Myslím si, že špeciálne pre ženy sa toho u nás deje málo. Hoci sú ženy veľmi vtipné a rady sa zabávajú, stále sme postavené do pozície, že sa môžeme zasmiať na vtipoch, ktoré hovoria muži. Mám pocit, že je čas, aby ženy bavili ženy,“ hovorí pre Ženy v meste herečka a komička Lujza Garajová Schrameková.

Formát, na ktorý s moderátorkou Dagmar Didianou Dianovou privolili, je na Slovensku stále nový a je to prevažne mužská záležitosť. „Od začiatku sme chceli mať ženský tandém, pretože na opačnom brehu sú väčšinou iba muži. Takže opozíciou k mužskému stand-up mal byť ženský sit down,“ vysvetľuje Hana Koblíšková, riaditeľka rádia Rocková republika, ktorá s nápadom prišla. „Som aktívna, počas dňa vyťažená v práci a stále mám málo času na priateľské stretnutie s kamoškami, tak som si povedala, že večer, ktorý bude zábavný a trošku inovatívny by mohol mať šancu a vyšlo to,“ hovorí spokojene.

S  dvoma ďalšími ženami potom vytvorili projekt a na spoluprácu získali k Lujze Didianu. „Povedala som si, že je to výzva, pretože to som v živote nerobila,“ hovorí Didiana.

 

 

Tvrdá príprava

Pohoda, ktorá vládla pred kaviarňou, sa usadila vo vnútri. Vypredaná miestnosť sa zabáva na téme, ktorá zafunguje vždy. Prvé rande. Didiana názorne opisuje, ako vyzerá prehadzovačka na hlave muža a ako sa dá na ňu namotať ženu. Lujza rieši, čo so šušňom v nose muža na prvom rande a jej analýza vtiahne každú a každého v sále.

Zabávať ľudí naživo však nie je jednoduchá záležitosť. „Pre mňa je stand-up comedy to najťažšie na svete, pri prvom vystúpení som si ani nebola istá, či to dám. Dnes sa strašne teším, ak sa ľudia aspoň usmejú,“ hovorí moderátorka Didiana, pre ktorú je tento formát nový. Lujza, ktorá je zase nováčikom v moderátorskej pozícii na javisku, sa stand-upu venuje štyri roky.

„Až 95 percent vecí si musíte pripraviť vopred, ale rozdiel medzi nováčikom a skúsenejším komikom je v tom, že diváka presvedčí, že to vymyslel práve teraz na javisku,“ hovorí Lujza. Hoci je v tandeme ona tou skúsenejšou, užíva si chvenie v žalúdku na začiatku, ktoré už pri iných vystúpeniach nepociťuje. Najprv chvenie a potom skvelý pocit, že chémia s publikom funguje. „Stand up je hrozná sloboda, nič slobodnejšie nepoznám. Nie som pri nej otrokom textu iného autora, réžie, kolegov. Môj úspech, môj pruser,“ hovorí Lujza, keď náš rozhovor preruší Ján Gordulič. „Je tu Gordulič, tak už nič,“ opakuje Didiana hlášku, ktorou vtipne ukončila prvú časť vystúpenia.

 

 

Rande s Gorduličom

V tej druhej dávajú komičky priestor hosťovi, takže tému prvého rande rozoberie z mužského pohľadu Ján Gordulič, ktorý ženám radí, aby šli na prvé rande aj s niekým, kto má len Passata, lebo určite bude sranda.  

„Keď si muž robí srandu zo ženy, cíti sa trochu dotknutá. My si však robíme srandu zo seba a ženy sa s tým častokrát stotožnia, Od nás to zoberú,“ vysvetľuje Lujza. Komediálnu šou Didiany a Lujzy organizátori opisujú ako vystúpenie úspešných žien so zmyslom pre humor a schopnosťou rozdávať ho.

 

 

Lujza i Didiana potvrdzujú, že sa už neboja riskovať, čo si o nich publikum myslí, pretože už toho majú veľa za sebou. „Mne nevadí, či si myslia, že som sa s niekým vyspala na prvom rande,“ smeje sa Lujza.

Dôležité podľa Lujzy je, že sa ženy po práci zabavia a pochopia, že rozmýšľajú  vlastne rovnako. „Ako mama som sa bála povedať iným mamám, že my tie moje deti idú občas na nervy a zrazu, keď som sa oslobodila a povedala im o tom, zistila som, že uvažujú podobne. Tu sa chceme rehotať, dať si víno, povedať si, že nám idú občas na nervy naše deti, naši muži, a občas aj iné ženy a povedať si, ako to cítime,“ hovorí Lujza. „Tu si môžete dovoliť, čo inde nie a ľudia to berú,“ dopĺňa ju Didiana. Má pravdu, ľudia v hľadisku zobrali všetko. Aj vtipy, aj vulgarizmy, ktoré sadli.

 

 

Zahoď starosti

„Už v úvode sme si nastavili cieľovú skupinu, kde bude 70 percent žien a 30 percent mužov. U žien hlavne aktívne, ktoré majú viac ako 30 rokov. Počas troch večerov sa potvrdzuje, že sme zacielili správne, prichádzajú k nám úspešné ženy, nahodené v krásnych šatách a odchádzajú s dobrou náladou,“ hovorí Hana Koblíšková.

Chémia medzi ženami na improvizovanom javisku a ženami a mužmi v publiku zafungovala aj tento raz. Keď na záver večera s obrovskou energiou a hlasom Jany Kocianovej zaspievala mladá speváčka Katka Ščevlíková pesničku Zahoď starosti, roztlieskala všetkých. Ženy i muži, čo v ten večer prišli, počas dva a polhodinového duchaplného vystúpenia nemali na nejaké problémy čas. Zabávali sa. 

 

Speváčka Katka Ščevlíková.

 

Prečítajte si aj Ako sa bavia ženy