Mám dve detoxikačné obdobia. Jar a jeseň. V momente, kedy vyložím skriňu a mením letný šatník za zimný alebo naopak, začínam triediť. To, čo som nemala dlho na sebe, ide nemilosrdne preč. Šaty, ktoré mi nesedia, šaty, ktoré mi nesedeli už v obchode, len mi to nikto nepovedal. Topánky, ktoré tlačia, topánky, ktoré majú svoje dobré dni za sebou. Šatky, šále, farby, ktoré mi nepristanú.

Detox v skrini je ako očista tela. Púšťam staré veci, zbavujem sa nánosov nepotrebného. Selektujem. S každým kúskom odevu sa vynorí spomienka. Toto som mala na rande, toto som si kúpila na skvelý večierok. Tieto gate symbolizujú pohovor, ktorý nevyšiel. Sú kúsky, ktoré so mnou prechádzajú šatníkom a zmenami už celé roky. Takzvané stálice. Milované čierne šaty, v ktorých sa sama sebe vždy páčim. Krásny kúsok z obľúbeného obchodu vo Viedni. Košeľa z Paríža, kúpená, keď som mala 19. Stále je dobrá a stále je milovaná. Opraté tričko, v ktorom rada spím. Topánky, ktoré mi robia peknú nohu. Šatka, ktorú mi uplietla kamarátka. Kabelka z roku 1955, spomienka na starú mamu.

Sú kúsky oblečenia, ktoré si kúpite a už doma viete, že to nebola dobrá voľba. Mám také v skrini a na niektorých visia cenovky. Sukňa, ktorá je dokonalá, ale nie je dokonalá na mne, môže urobiť radosť niekomu inému. Preto sú tu bazáre! Naše obľúbené babské výmenné obchody. Vždy u niekoho iného. Prídete s taškami vecí a "burza" sa začína. Šaty, ktoré jedna nenosila, sadnú druhej ako uliate. Máme len jedno kritérium. Oblečenie ťa musí pozdvihovať. Nielen, že si ho oblečieš, musí ťa vyjadrovať, svedčať ti a vyzvihnúť to najlepšie v tebe. Kombinujeme, vytvárame outfity, dopĺňame kabelkami, šatkami, brošňami.

Je to ako očista, pretvorenie sa na inú osobu, zhodenie starého a vytvorenie nového. Zo starej schránky sa vylúpne nová žena. Na druhý deň po burze si vymieňame smsky o tom, ako nás pochválili, ako sa tešíme z nového outfitu, či peknej šatky. Mám jedno čierne sako z burzy a vždy, keď ho mám na sebe, cítim sa výnimočne. Žiadne iné mi tak nepristane. Pozdvihuje ma.

Tak ako si čistíme telo a meníme spôsob stravy na zimu, zohrievame sa teplým jedlom, ktoré pôsobí blahodárne na naše vnútro, tak aj šatník si zaslúži obmenu a vyradenie nepotrebných kúskov, ktoré mu škodia a ktoré škodia nám. Doprajte svojej skrini jesenný detox a vykročte do zimy vo veciach, ktoré pozdvihnú vašu osobnosť aj náladu. 

 

Prečítajt si aj Čierny piatok