Milý Ježiško, máš dnes narodeniny a všetci Ti už týždne píšu listy, o tom, čo by si želali pod stromček. Každý napíše zoznam požiadaviek, darčekov, ale nikto z nás Ti nenapíše žiadne narodeninové prianie. A predpokladám, že darčeky tiež nedostávaš, iba rozdávaš. Verím, že Ti je možno niekedy smutno, keď sa zhora pozeráš na ten náš konzum a egoizmus, aj na to, ako sa nám stále máli. Asi by ťa potešilo, keby sme Ti k narodeninám mohli dopriať trošku pokoja. A keby sme Ti aj pribalili zopár darčekov, ktoré by ťa určite potešili, no urobili by dobre aj nám a asi aj celému svetu.

Napríklad, keby sme ti dali ako darček viac pozornosti voči svojmu okoliu, viac empatie, lásky a viac porozumenia. Keby sme boli menej chamtiví, menej klamali a podvádzali. Keby sme sa dokázali vzdať svojich závislostí. Keby sme sa viac venovali deťom a blízkym ako svojím mobilom. Keby sme boli menej vulgárni a mali viac slušnosti. Keby sme nemali v sebe toľko nenávisti, lebo tú Ty veľmi neschvaľuješ. Keby sme boli rovnejší ľudia a nehádzali vinu za všetko, čo sa nám deje, na svoje okolie, ale dokázali si priznať chyby. Keby sme si nevybíjali svoju zlosť na tých najslabších, napríklad na Rómoch, či utečencoch. Keby sme nekričali na svoje deti, ale išli im príkladom. Keby sme vedeli prehrávať. Keby sme sa naučili oddychovať. Keby sme boli viac jeden druhému blízkym človekom.

Ježiško, dnes máš narodeniny, tak verím, že si ich užiješ aspoň trochu. Želám Ti, aby sme sa v budúcom roku trošku umúdrili a robili Ti menej starostí, menej Ti nakladali na plecia a menej po tebe žiadali. Ďakujeme Ti za všetky darčeky a aj za to, že si máme čo položiť na štedrovečerný stôl. Lebo nie v každej krajine je to samozrejmosťou. Tak Ježiško, pomaly už končím, idem nachystať veci na náš prestretý stôl a ideme si ťa uctiť aspoň tichou modlitbou. Veselé Vianoce a všetko najlepšie milé dieťatko, nebeský dar. 

 

 

Prečítajte si aj Pozor na to, čo si želáte