Sme nenahraditeľnými pre svoje rodiny, priateľov, prácu. Bez nás to jednoducho nejde. Môže sa však stať, že príde deň, keď nám bude veľmi smutno. Odrazu sa staneme nezaujímavými, nežiadanými.

Keď som ostala s deťmi sama, myslela som si, že to nezvládnem. Náhle som bola na všetko iba ja. Hlava v smútku, telo bez života, srdce ubolené. Časom som však zistila, že to nie je až také strašné. Začala som opäť voľne dýchať. To silné ženské „ja“ sa dralo von. Viac spánku, smiechu , menej sĺz. Telo začalo ožívať, myseľ sa upokojila.  

V živote človeka je mnoho míľnikov. Hlavne na konci roka bilancujeme. Aký bol, čo by sme chceli zmeniť, nepriali si už zažiť. Práve zmeny nás posúvajú ďalej, aj keď sú priťažké. Strácame? Opäť niečo iné nachádzame. Ak dávame, mnoho dostaneme aj späť. Nevážime si? Zoberie sa nám to. Robiť zle a byť neprajným? Aj to si nás nájde.

 

 

Urýchliť niektoré životné etapy, žiaľ, nejde. Niekedy nás poriadne potrápia. No čo už.  My ženy sme silné stvorenia. Nevieme sa len tak ľahko vzdať. Aj keď padáme a ťažko sa nám dvíha, dokážeme opäť vstať. Kvôli deťom, blízkym. K niektorým rozhodnutiam dozrejeme. Častokrát to chce veľkú odvahu. Každá z nás potrebuje iba ten svoj čas vnútorného boja. Zrelosťou získavame nové skúsenosti. Nájsť si aj po štyridsiatke nových priateľov, lásku, bývanie, zmeniť prácu, ktorá má už dávno nenapĺňa? Uchmatnúť si to svoje šťastie. Začať nový život. Nikdy nie je neskoro. Obklopiť sa ľuďmi, ktorým môžeme dôverovať, stanú sa nám oporou, je na nich spoľahnutie. Zavolať trebárs aj o polnoci. Vieme sa s nimi smiať, ale aj plakať, vedia utíšiť našu bolesť. A je to úplne jedno či je to partner, susedka alebo priateľka. Aj také psíča vie nádherne zahojiť ubolenú dušu. Aby sme ľahšie zdolávali vzostupy, ale aj pády, ktoré nám pripravil tento ďalší rok.  Byť ženami, ktoré pomaly kráčajú za svojimi snami, túžbami. Ktoré sa nenechajú odradiť neprajnosťou iných.

Na nové začiatky, staronové predsavzatia je čas nielen na začiatku roka. Každý nový deň nech je pre nás výzvou. Robme to, čo nás napĺňa, robí šťastnými. Každé úsilie prinesie svoje ovocie. Stačí si naň počkať. Usmievať sa predovšetkým z vnútra, nielen navonok. Nie za každým úsmevom sa totiž skrýva radosť. Lebo aj šťastie si musíme jednoducho zaslúžiť.