„Poslednýkrát kúpem!“ kričí Maďar, ktorý nepozná slovo pomoc, lebo nevie dobre po slovensky. Keď som prvýkrát počula tento fór, vôbec som mu nerozumela.

Dnes však nechcem písať o menšinových otázkach, ale o kúpaní. Tento slabý žart sa vysmieva nielen z príslušníkov maďarskej menšiny, ale posilňuje v nás presvedčene, že topiaci človek kričí.

Omyl. Bojuje o život a keď sa na chvíľu vynorí z vody, ani sa nevie poriadne nadýchnuť. O tom, že topiaci sa nekričí, som sa mohla presvedčiť minulý víkend. Sedeli sme pri záhradnom stole so známymi a rozprávali sme sa. Dva metre od nás sa v bazéne hrali ich deti, skákali do vody, špliechali – tak ako deti.

Zrazu známy vyskočil spoza stola a utekal smerom k bazénu. Ani si nestihol dať dolu nohavice. Rovno v nich skočil do vody a spod hladiny vytiahol syna. Chlapec chvíľu kašlal, lebo sa už stihol napiť vody. A predovšetkým sa veľmi zľakol. Potom už len sedel na lehátku, do vody ho to neťahalo. Na šťastie sa to dobre skončilo. Otec si hneď všimol, že na miesto syna, vyplávali jeho nafukovacie rukávniky, z ktorých sa zrejme vyšmykol. Bola to len chvíľa, čo bolo dieťa pod vodou.

Predminulý, v ten doposiaľ najhorúcejší víkend, sa v Poľsku utopilo vyše 40 osôb. Vo vyše 40 prípadoch niekto prepásol tú zásadnú chvíľu. Chvíľu, v ktorej sa rozhoduje o živote a smrti. Len jedna chvíľa môže zmeniť všetko. A to sa týka nielen detí, ktoré ešte nemusia vedieť plávať, ale aj dospelých. Dokonca aj dobrých plavcov. Tých niekedy prevalcuje bravúra, niekedy alkohol.

Trochu to pripomína rozprávku o Popoluške, ale bez šťastného konca. Popoluška prepásla polnoc a preto rýchlo utekala z plesu, aby si nikto nevšimol, že kúzlo po polnoci prestalo fungovať. Horšie je, keď prestane fungovať iné kúzlo a z dobrých plavcov vie napríklad alkohol spraviť bravúrnych predvádzačov, ktorí preceňujú vlastné schopnosti.

V tomto krátkom stĺpčeku som spomenula Slovákov, Maďarov, Poliakov a ešte spomeniem Bielorusov. Tí natočili veľmi dobrú kampaň, ktorou chcú presvedčiť ľudí, aby sa nekúpali, keď si vypijú (pozrite si, stoji to za to). V horúcich dňoch pri jazerách, riekach, či v krásnych rezortoch all inclusive je príležitostí dosť. Treba len pamätať, že kúzlo môže prestať fungovať.

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.