„Neviem, ako zareaguješ, ale mám na teba veľkú prosbu,“ povedala som v piatok o 22. hodine večer môjmu známemu z Poľska. Prosba bola atypická – išlo o to, aby do Bratislavy doviezol vojenské auto. Hneď ďalší deň zrána cestoval k nám na podujatie, počas ktorého mal aj vystúpiť. Vedela som, že staré  vojenské auto vlastní, ale či bude ochotný ho aj doviezť? Či sa to vôbec dá za pár hodín vybaviť? Musel požičať príves, zohnať pomocníkov, vyčistiť ho, naložiť a urobiť množstvo ďalších úkonov.

Z jeho pôvodného plánu pricestovať do Bratislavy poobede nevyšlo nič. Prišiel o 3. hodine nad ránom. No proste som mu naložila. A všetko preto, že vojenské auto, ktoré malo v Bratislave tvoriť kulisu podujatia, ktoré som spoluorganizovala a ktoré bolo objednané, majiteľ predal. A tak nás nechal v štichu.

Našťastie záchrana prišla z Poľska. Cestovala takmer tisíc kilometrov, aby splnila svoj účel.

Možno sa čudujete, prečo píšem ženám v meste o nejakom vojenskom aute, ale už asi tušíte, že nejde ani tak o vojenskú techniku, ale, povedala by som, o techniku života.

Známy si zaspomínal, ako som mu ja pred rokmi pomohla, ako som mu požičala auto, keď sa jeho pokazilo. Ako som s jeho divadelnou skupinou cestovala po Poľsku, aby načas dorazili a mohli vystúpiť na druhom konci krajiny.

Minulý týždeň mi tak vrátil dlh spred vyše dvadsiatich rokov. Takto to vyšlo.

Ale v živote to často funguje aj tak, že niekto vám pomôže, ale možnosť odvďačiť sa nemáte. No ale vy zase môžete pomôcť niekomu inému. Je to kolobeh v prírode. Netreba hneď očakávať, že sa nám niekto bude revanšovať. A to je pekné, to je taká dobrá investícia do života. A funguje to. Tak málo ľudí si je vedomých základnej pravdy, že čo človek seje to bude zbierať.

Ľudia si myslia, že sa dá siať nenávisť, klamstvo a vráti sa im dobro, pravda a úcta. Táto múdrosť sa týka každého. Keď pomáhate, môžete očakávať pomôcť. Keď štvete ľudí proti sebe, môžete očakávať, že sa naštvú aj na vás. Keď pred niekým zabuchnete dvere, môžete očakávať, že aj vás niekde dnu nepustia. Keď niekoho odsúdite, aj vy sa ocitnete na okraji spoločnosti. Keď niekoho necháte v štichu, aj vy budete mať problémy.

Aha, zabudla som napísať, že s tým sianím to funguje tak, že čo zasejete, to vyrastie, len vo väčšom. Pozrite môj príklad: za požičanie malého, osobného auta mi bolo zapožičané väčšie, vojenské.

 

Prečítajte si aj Kedy ľudia starnú?