Ceny Dosky 2015 boli iné v mnohých veciach. Ich udeľovanie sa presunulo z Nitry, kde boli súčasťou festivalu Divadelná Nitra, do bratislavského SND. Práve Činohra SND si odniesla v nedeľný večer najviac ocenení za hru Mojmír II alebo Súmrak ríše. V tento večer však okrem tvorcov Mojmíra II dominovali javisku talentované ženy.

 

Mojmír.

 

Kristína a Lujza

Večerom veľmi prirodzene sprevádzali dve skvelé moderátorky a komičky Kristína Farkašová a Lujza Garajová Schrameková. Typ ženskej komickej dvojice zväčša neexistuje. Definoval to kedysi pán Milan Lasica, keď vysvetľoval, že v komickej dvojici vždy musí byť jeden krásny a múdry a ten druhý škaredý a hlúpy. A žiadna žena nechce byť škaredá a hlúpa. To sa však Lujze a Kristíne určite nestalo. Ich dialógy boli dôvtipné a zaujímavo glosovali napríklad čisto ženské nominácie.

"Ženy šijú, obšívajú, muži robia scény,” takto prejavili Lujza a Kristína postoj k rodovým stereotypom pri nomináciách v kategórii Kostýmy a v kategórii Scénografia.

 

Moderátor Juraj Ďuriš a víťazky kategórie Objav sezóny Veronika Pavelková a Lýdia Petrušová. 

 

Veronika a Lýdia

Prvou kategóriou, v ktorej boli čisto ženské nominácie, bol Objav roka. “To je sila, že nikto neobjavil chlapa!” komentovali to moderátorky. Našťastie, boli objavené Veronika Pavelková a Lýdia Petrušová za koncept inscenácie Mama ma má - o mieste našich matiek v dnešnom svete.

Ak ste na tejto inscenácii ešte neboli, choďte. Ako obe tvorkyne neskôr prezradili, inscenáciu sami vymysleli, vytvorili a pripravovali jeden rok. Oni sami sú zároveň herečkami a prizvali medzi seba aj Gabiku Marcinkovú, Tajnu Peršić a Miriam Ryšavú. V hre prezrádzajú množstvo veľmi osobných zážitkov, dialógov a situácií s vlastnými mamami. Inscenácia. pôvodne pripravovaná pre Divadlo elledance, sa momentálne hráva v Štúdiu 12 a odporúčam ju ako ideálny exkurz do sveta matiek a dcér, nech už stojíte na ktorejkoľvek strane. Veronika a Lýdia neustále zdôrazňovali svoju vďačnosť. Ako oni sami hovoria, pracujú veľmi svojským spôsobom a cítili vďaku najmä za dôveru ostatných herečiek, ktoré boli ochotné prezradiť reálne veci zo svojho súkromia práve v tejto experimentálnej inscenácii.

 

 

Zvedavý sloník v SND

Ďalšia kategória, v ktorej boli nominované ženy, bol Najlepší kostým. Víťazkou a držiteľkou dosky sa stala Eva Farkašová za kostýmy k inscenácii Zvedavý sloník, pre Bábkové divadlo v Žiline. Spoločne s ňou boli nominované Alexandra Grusková za Gazdinu Robu (Divadlo Andreja Bagara v Nitre) a Katarína Holková za Mojmíra II (Činohra SND).

 

Robo Roth a jeho strhujúci výkon Rastica v Mojmírovi II.

 

Mojmír berie všetko

Inscenácia Mojmír II alebo Súmrak ríše si v nedeľný večer odniesla najväčšie množstvo ocenení. Od ceny za najlepšiu scénickú hudbu pre Andreja Kalinku, scénografiu pre Juraja Poliaka, najlepší ženský herecký výkon pre Dominiku Kavaschovú za postavu Runy, až po najlepšiu réžiu pre Rastislava Balleka. Stala sa zároveň najlepšou inscenáciou roku 2015. Mužský herecký výkon prekvapivo nepatril Robertovi Rothovi nominovanému za strhujúci výkon Rastica v Mojmírovi II, ale cenu získal Tamás Gál za postavu Zsolta Vidru v inscenácii Spiatočka Divadla Thália v Košiciach.

 

Dominika Kavaschovú ako Runa.

 

Dve novinky

Okrem spomínaných cien sa Dosky 2015 rozrástli ešte o dve kategórie – cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla a cenu Bratislavské divadlo sezóny. Prvú cenu získal operný historik a teatrológ Jaroslav Blaho. O tom, kto dostane druhú cenu rozhodlo internetové hlasovanie viac ako štyroch tisícov divákov. Zvíťazilo  divadlo GUnaGU, ktorého riaditeľ Viliam Klimáček je zároveň autorom oceňovaného Mojmíra II. 

Začína sa nová divadelná sezóna, dúfajme, že plná takých zážitkov, akými boli predstavenia Mojmír II, Timravin Bál, Nevesta hôl, alebo napríklad Majster a Margaréta.

 

 

Prečítajte si aj Prahu zaplavili čínski turisti. Prilákal ich romantický film

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.