Leto sa na Slovensku začína v deň, keď otvoria v Bratislave letné terasy, čítam práve na facebooku. Samozrejme s úsmevom. Skutočnosť je trošku zložitejšia. Ale prinútilo ma to vyhľadať dátum, keď sa na Slovensku začína leto aj oficiálne.

Kedy sa začína leto?

Leto u nás oficiálne začína 21. júna a končí sa 22. septembra. Jeho začiatkom je deň, ktorý nazývame letný slnovrat. Samozrejme, aj predtým a po tomto dátume môže panovať príjemné počasie s teplými teplotami a slnečnými dnami, ale oficiálne leto na Slovensku začína 21. júna.

Začiatok leta v rôznych častiach sveta závisí od toho, aký kalendár používate. Vo väčšine západných krajín sa letné obdobie začína astronomicky a to 21. alebo 22. júna, keď nastáva spomenutý letný slnovrat.

To znamená, že ide o deň, kedy sa Slnko nachádza z nášho pohľadu najvyššie na oblohe a začína sa leto. Svetlo slnka v dobe letného slnovratu dopadá na zemský povrch rovno nad obratníkom Raka. Ide o ten z dvojice obratníkov, ktorý sa nachádza na severnej pologuli a pretína územie na severe Egypta či stredného Mexika.

Táto situácia vytvára najdlhší deň v roku na severnej pologuli. Slnko v ten deň vystúpi najvyššie nad obzor a tak svieti u nás najdlhšie. Naopak, na južnej pologuli v tento deň nastáva zimný slnovrat a najkratší deň v roku, pretože slnko svieti najkratšie a ukáže sa najnižšie nad obzorom.

Skutočný začiatok leta na Slovensku

Avšak, v každodennom živote sa začiatok leta často spája s koncom školského roka, letnými prázdninami a zahájením letnej turistickej sezóny. V niektorých krajinách, ako napríklad v Spojených štátoch alebo Kanade, sa začiatok leta oficiálne stanovuje na 1. jún.

V každom prípade, letné obdobie je zvyčajne spojené s teplejším počasím, dlhšími dňami a aktivitami, ktoré sú zamerané na vonkajší život a rekreáciu. A také môže prísť pokojne už aj v máji.

Počasie počas leta na Slovensku sa môže líšiť v závislosti od regiónu, ale všeobecne sa dá povedať, že letá na Slovensku bývajú teplé a suché s priemernými teplotami okolo 25 °C. V niektorých oblastiach môže byť teplejšie až horúce, zatiaľ čo v horských oblastiach býva zase o niečo chladnejšie.

Počas leta môžu byť krátke obdobia horúčav s teplotami nad 30 °C, ale aj častejšie prichádza aj prechodné ochladenie a búrky s príležitostnými zrážkami. Vysoké teploty a suché počasie môžu viesť k sušším pôdám a občas aj k vzniku požiarov, ktoré môžu byť v niektorých oblastiach Slovenska časté.