Keď sú vaši rodičia posadnutí knihami a čítaním, je celkom možné, že z vás vychovajú knihoholičku. U nás doma sa čítalo stále. V každom z bytov, kde som sa pohybovala, bola veľká knižnica. Starí rodičia v nej mali tzv. Nobelovky - knihy, ktoré boli ocenené Nobelovou cenou za literatúru. Ako malá som čítala ich názvy a pýtala sa dedka, o čom ktorá je. Doma sme mali knižnicu plnú detektívok, celú edíciu STOPY, mali sme dievčenské romány, tzv. Čajky. Mama milovala Saganovú, ale aj Ed McBaina.

Keď som bola dieťa, viedla skoro každá naša cesta “do mesta” do kníhkupectva Mladé letá. A tam sa to začalo. Tá vôňa! Nie je nič krajšie, ako keď ovoniavate novú knihu. Zamilovala som sa. Knihy boli lepšie ako potrava, lepšie ako liek. Nikdy nezabudnem na deň, kedy som dostala Opice z našej Police – mala som mumps a vďaka tej knihe som na to veľmi rýchlo zabudla. Z ovčích kiahní ma zasa vyliečila Pippi. Inak, Pippi je liek asi na každú chorobu. Ako dieťa som čítala skoro stále. Andersenovu Malú morskú pannu som prečítala za jeden deň 8-krát!

Moja knižná posadnutosť však naberala na obrátkach. S vekom rástla chuť. Jedno leto som prečítala všetky diely Anny zo Zeleného domu dvakrát a k tomu Troch pátračov. A potom prišlo obdobie strednej školy a čítanie “vážnej literatúry”. Vtedy som čítala aj tri knihy týždenne. S kamarátkami sme si ich vymieňali ako na bežiacom páse. Monografie a životopisy maliarov striedali detektívky a ruskí klasici. Potom Kafka, Kafka a zasa Kafka. Poézia ach! Vždy som mala v ruksaku tri knihy. Poéziu, keby som mala chuť na básne, niečo odľahčené, zväčša poviedky – Saroyana, Sallingera alebo Brautigana a potom niečo na smútok – Sylviu Plath, Sofiinu voľbu alebo niečo ešte viac depresívne.

Kníhkupectvá sú moje chrámy aj dnes. Chodím tam stále. Niekedy nakupujem, niekedy listujem a niekedy ovoniavam. Najúžasnejšou kombináciou na svete je káva a kniha. Zoberiem si ku stolíku tak 4 – 5 kníh, objednám si kávu a sedím tam celé hodiny. Odstrihnutá od sveta, od ľudí, len ja a príbehy v knihe. To je môj relax, ktorý vždy zaberie na únavu, či depku. Nikdy si asi nezvyknem na elektronické čítačky, ani na audioknihy. Som staromódna. Milujem tú vôňu.

Mať veľkú knižnicu je oveľa lepšie ako mať veľký televízor. Pretože príbehy do knižnice si môžete vybrať podľa vlastného gusta a nie podľa peoplemetrov. Čítanie je sexi, trénuje mozog, obohacuje našu slovnú zásobu. Nie všetky knihy v knižnici som prečítala. Mnohé na svoj čas ešte len čakajú. Ale je skvelé mať tú možnosť na ne kedykoľvek siahnuť.