Keď sa malý kocúrik stal pred vyše rokom členom našej domácnosti, hrali sme sa s ním ako s dieťaťom. Niekedy sa zdalo, že mačiatko sa chce hrať neustále hrať. Loptičky či iné hračky skončili čoskoro niekde za skriňou, tak sme prišli na to, že ho môžeme zabaviť aj inak. A ani sme sa nemuseli zo sedačky pohnúť. Tým zázračným predmetom bolo laserové pero, ktorého červený lúč mača naháňalo. Keď ho dobehlo, bolo však sklamané, že v lapkách nič nedrží a že červená bodka sa zrazu objavila inde.

Podobne to niekedy vyzerá v živote, keď naháňame niečo prchavé, čo sa v rukách nedá držať. Niektorí sa napríklad naháňajú za šťastím podmieneným peniazmi. Márne. Peniaze samé o sebe nie sú zlé, ale ako sa píše v Biblii, koreňom všetkého zla je láska k peniazom.

„Neviem spať, strašne to všetko teraz prežívam, som hrozne unavená a ani nemám čas vyležať chrípku,“ prezradila mi Edita. Pozrela som sa na ňu pozorne. Poznám ju dlho a prajem jej, aby sa jej všetky sny plnili. Radovala som sa spolu s ňou, keď mi oznámila, že s manželom zdedili dom v centre malého mesta. Vyzeralo to ako keby im padol dar z nebies! Rozhodli sa dom predať. Stálo ich to veľa úsilia a nervov, lebo záujemcovia chodili, ale žiaden sa nevracal. Až prišiel ten veľký deň a dom predali.

Boli tak unavení, že nemali sily na oslavy. Naplánovali, že počas víkendu si trochu užijú, ale deti ochoreli a tak sa im museli venovať. Za získane peniaze chceli kúpiť byt v centre veľkého mesta, v ktorom bývajú. Chcú ho prenajímať, aby im prinášal zisky. Múdro. Edita si určila závratné tempo a prostredníctvom internetu si pozrela niekoľko desiatok bytov, ktoré by pre nich mohli byť zaujímavé. Absolvovala telefónne rozhovory s realitnými maklérmi, dohadovala termíny na obhliadky atď. Potom prišlo k rozhodovaniu: kúpiť – nekúpiť? Kúpili. Konečne kúpili vysnívaný byt. Teraz je na rade prestavba, zháňanie robotníkov, možno aj peňazí, lebo tie „z nebies“ už začínajú dochádzať.

„Som strašne unavená, neviem spať, také mám nervy,“ zopakovala Edita. Takto vyzerá šťastný človek? Rozmýšľala som, keď som sa na ňu pozrela. „Momentálne si príkladom toho, že peniaze šťastie neprinášajú,“ povedala som jej priamo do očí. Spozornela. Zamyslela sa a dala mi za pravdu. Rozhodla sa prehodnotiť svoj vzťah k daru z nebies, ktorý jej mal dať šťastie a spôsobil chaos a nervy.

Takto to môže byť v našom živote so všetkým, čo dostaneme. Je len na nás, či si vieme šťastie užívať alebo nám spôsobí nervy a stres. Nech už tým darom z nebies je čokoľvek: peniaze, dom, auto, nová práca. Alebo laserový lúč. Edite sa oči otvorili a spomalila. Vyliečila sa z chrípky a investovala čas do seba, aby si oddýchla. Aby sa stihla tešiť z toho, čo má, čo ju stretlo. Teraz sa chce riadiť myšlienkou, ktorú napísal Seneca: „Peniazom treba rozkazovať a nie im slúžiť“. Na niektoré veci prichádzame časom.

Mimochodom, už aj náš kocúrik zistil, že naháňanie laserového lúča je strata času. Vyrástol a vie, ako svojou energiou šetriť a kde ju investovať.

 

Prečítajt si aj Hendikepom vypovedáme vojnu