Stretli sme sa na udeľovaní Sexistického kixu. Anticeny za sexizmus v reklame neuvádzala Kristína Farkašová len ako moderátorka, spisovateľka či herečka, ale aj ako dcéra Kataríny Farkašovej, ktorá súťaž za Alianciu žien Slovenska spoluorganizovala. Keď sme si dohodli rozhovor o ženách, Kristína Farkašová dodala, že bude nadlho posledný, ktorý poskytne. Kristína Farkašová v rozhovore pre zenyvmeste.sk. 

 

 Čo si myslíte o sexizme v reklame?

“Som na to nekonečne háklivá. Nepozerám televíziu a preto som bola na udeľovaní anticien z niektorých reklám šokovaná. Áno, aj ja mám občas sexistický humor, pripúšťam, ale vďaka sexistickému kixu som si ešte viac uvedomila, že treba ubrať, lebo evidentne to nie každý berie ako srandičku. Je normálne dokázané, že sexistické reklamy majú vplyv na agresivitu mužov voči ženám. Ľudia si to isto neuvedomujú a potom niekomu príde ok, ak muž povie niečo ako: som predsa skvelý partner. Nebijem ťa, nenadávam ti, nechodím ožratý… Celú túto tému sledujem už dlho, lebo som s ňou v princípe vyrastala. Viete, čo ma napríklad irituje? Napríklad také tie rozlúčky so slobodou so striptérkami, kedy sledujete tých mužov a máte pocit, že sú to nejakí blázni. Nuž, lebo ide sa chudák ženiť, tak si musí ešte naposledy užiť. Už si skončil, hovoria mu kamaráti. A s týmto pocitom potom začnú novú životnú etapu so ženou, ktorú predpokladám ľúbia, no kamaráti mu hovoria, že skončil pod papučou. Samozrejme, platí to aj opačne. Môjmu frajerovi niekto minule žartovne povedal: no to si si dal, herečku a s dvoma deťmi. A on na to, že áno a ešte aj psa sme si zobrali. Chvalabohu, nie všetci muži majú takéto názory. Som šťastná z párov, kde si jeden druhého váži, kde by sa dotyčný po narážke “už si skončil” ohradil. Sranda. Reklama v mnohom odráža, čo si ľudia skutočne myslia."

 

Anticenu za sexizmus v reklame dostali dokonca veľké firmy ako Fernet, Budiš či aplikácia LetGO. Ako sa to dá zmeniť?

“Tiež ma to prekvapilo, aké zabehané značky využívajú sexizmus v reklame. Treba asi začať od seba, rozprávať to aspoň kamarátom a dúfať, že to podajú ďalej. A možno si rozmyslia, či si daný produkt kúpia. Ako si ja nekúpim istú značku alkoholu.”

 

 

Kristína Farkašová: Každý rozhľadený človek je feminista 

 

Dvakrát sme vás videli v čisto ženskej televíznej diskusii, akú sme doteraz na Slovensku nemali. Ako ste reagovali na ponuku debatovať v Silnej zostave na RTVS?

“Absolútne pozitívne, je to jedna z mála ponúk, nad ktorou som ani nerozmýšľala, lebo to bola v prvom rade pre mňa veľká česť. Som rada, že som tam a dozvedám sa nové veci, zoznámila som sa tam s fantastickými ženami, chodím sa tam vlastne vzdelávať. Myslím, že je veľmi fajn, že niečo takéto existuje. Mne to pridáva na inteligenčnom kvociente, ktorý sa po materstve veľmi znížil (smiech).”

 

Foto - facebook KF    

 

Žien je v televíznych diskusiách stále málo, teda, ak sa nediskutuje o zdravotníctve, školstve, či charite. Ako to hodnotíte?

“Nerozumiem tomu, lebo máme skvelé odborníčky. Asi tu máme patriarchát. Ja mám občas problém pomenovať veci, ktoré sú pre mňa úplne prirodzené a to, že sa ženy vedia vyjadriť k veciam, pre mňa úplne prirodzené jednoznačne je.  Ja som vyrastala s mamou, ktorá študovala feminizmus, áno, to je tá žena, čo má neoholené nohy a podpazušie (smiech). Moja mama založila Alianciu žien Slovenska a venuje sa rovnoprávnosti žien. Veľmi sa do mňa vstrebalo pochopenie slova šovinizmus. Keď som v Silnej zostave sedela, až mi bolo divné, prečo doteraz taká diskusia nebola, hoci ja už som diskutovala takmer všade (smiech), čiže ja sa ako žena necítim odstrkovaná. Ale je pravda, že keď som dala na facebook informáciu o Silnej zostave, dostala som reakcie, že o čom sa už ženy môžu rozprávať, len o šminkách. Neviem, s akými ženami sa stretávajú muži, čo to píšu, ale možno by mali zmeniť lokál.”

 

Ste feministka?

“Myslím si, že každý rozhľadený človek je feminista, ja určite som.” 

 

Lebo stále sa to slovo vníma ako nadávka…

“Ale to nie je problém feminizmu, to je skutočne problém niekoho iného. Stačí si zadať feminizmus do googlu a trochu si prečítať, že je to skôr o ľudských právach a o normálnom živote ako o tých ženách s neoholenými nohami. Hoci musím povedať, že to, že sa práve v mojej puberte dostávala téma feminizmu a rovnoprávnosti pohlaví do popredia a teda to bolo možno chvíľami preexponované, spôsobilo, že som bola vždy viac chalaňka ako žena. Až keď som sa stala mamou, objavila som ženy a úprimne sa z toho teším. Jasné, som emancipovaná a samostatná, ale začalo ma baviť byť tou ženou, o ktorú sa muž stará, ktorej otvorí dvere, pomôžu jej a neprenesie na ňu všetku zodpovednosť, ale podeliť sa s ňou o to. Hľadám v sebe tú ženskosť.”

 

Chýbajú vám ženy v rozhodujúcich pozíciách v politike a v biznise?

“Určite. Vo Francúzsku teraz majú vo vláde polovicu žien. Mne je napokon jedno, či je to žena alebo muž, hlavne nech to nie je idiot. My máme vo vláde hlavne mužov a nie je to bohviečo. Bola som v parlamente na diskusii o zrušení Mečiarových amnestií a bola som v kancelárii u Lucie Nicholsonovej. Hoci nie som jej volička, tak ju veľmi obdivujem za to ako to zvláda. Má tam detský kútik, jej dieťa je vysmiate ako lečo a ona dokáže formulovať súvislé vety, ba priam súvetia, takže ženy vedia skĺbiť ženskosť - materstvo aj zodpovedné postavenie.“

 

 

Foto - facebook KF 

 

Ale reakcie na to, že sa Lucia Nicholsonová tak skoro vrátila po pôrode do práce neboli najlepšie a boli hlavne od žien.

“No, ženy na sebe dokážu byť niekedy veľmi zlé. Úprimne? Tiež to nie je moja šálka kávy a neviem si to predstaviť. Ale na druhej strane, ju veľmi obdivujem. Som pozorovateľka zaujímavých príbehov a šikovných ľudí a nedovolila by som si niekoho hodnotiť, či to niekto má urobiť alebo nie. Ja som bola s deťmi dlho doma a keď som odišla, tak na tri hodiny počas ich spánku raz za dva týždne. Dokonca mi bolo povedané, že prídem o kariéru, lebo sa ponáhľam k deťom. A ja som povedala, že radšej prídem o prácu ako o mlieko. Asi som aj o tú prácu v hereckom svete prišla, ale vôbec mi to nechýbalo. Našla som si inú prácu.”

 

Napríklad ste napísali dve veľmi úspešné knihy o vás a živote s dvojičkami. Prekvapilo vás ako vás materstvo preslávilo?

“Ja len posúvam pekné zážitky ďalej. Štartérom bola reakcia na mamy, ktoré boli okolo mňa a stále nadávali na materstvo, vkuse sa sťažovali a ako ja hovorím mindžovali a mňa to trochu hnevalo. Napriek tomu, že som bola unavená a plakala som, tak by som si nedovolila hnevať sa na deti a hovoriť, že mi pokazili celý život. Preto som sa na to začala pozerať z druhej strany a vniesla do toho “hrôzostrašného” materstva láskavý humor.”

 

Kristína Farkašová: Od septembra sa vraciam do divadla 

 

Ale neskončili ste s herectvom?

“Nie, len si ľudia odo mňa oddýchli. Od septembra sa vraciam do divadla a budem účinkovať v jednom seriáli. Tam mi vyšli v ústrety so skúškami aj s večernými termínmi. Dokonca režisér povedal, že bude deti strážiť, tak som zvedavá (smiech). Myslím si, že takto by to malo v princípe fungovať. Moju kamarátku, ktorá je nekonečne šikovná žena, neprijali do dvoch prác, lebo má dieťa. Teraz rozbiehame jeden špeciálny projekt, máme kanceláriu a jedna z miestností bude detská izba. A zamestnali sme kamarátku, ktorá tam bude chodiť aj s dieťaťom, ktoré jej kvôli jeho špeciálnosti “nedovolí” mať prácu inde.”

 

Neobávate sa, že nebude s dieťaťom efektívna pracovná sila?

“Nie. Naopak bude pokojná, že má dcérku pri sebe. A my ostatní sa tešíme, že sa od nej veľa naučíme. Pozrite, nikdy som nebola produktívnejšia ako v mojom mamovom období. S materstvom sa vo mne objavili nové svety a možnosti. A odvaha.”

 

Foto - archív zvm  

 

Ešte sa vráťme k herectvu, ktoré máte v rodine, dedo bol hercom, otec je hercom. Je vaša generácia hercov a herečiek iná?

“Určite, hoci ja som v prvom rade vyštudovana dramaturgička, takže ja som hercov vždy brala s odstupom a herectvo som nikdy neštudovala. Nie som teda závislá na tom, že ma niekto zavolá na kasting a nezrúti sa mi svet, keď nemám úlohu. Ten herec nikdy nevie, či bude mať peniaze alebo nie a z čoho zaplatí hypotéku. To sa asi v tejto dobe zmenilo najviac.”

 

Preto podnikáte?

“Tak to celé vzniklo, nemali sme dosť peňazí, jeden príjem nestačil, tak som musela začať niečo robiť. Najprv som písala blogy a niekedy som po nociach maľovala aj 20 tričiek. “

 

Pomáha to v podnikaní, že ste známa alebo to občas aj škodí?

“Neviem, nebola som nikdy neznámou (smiech). Ale nie, tričká robím 12 rokov, a to som nebola taká známa. Chodila som po jarmokoch a o Koláčovské tričká mali ľudia vždy záujem. Dokonca na ne boli čakačky. Myslím, že je to skôr dané tým, že to robím veľmi rada a bez nejakej vypočítavosti. Ja som skôr nadšenkyňa ako podnikateľka.”

 

Kristína Farkašová: Na pochody chodí aj s dcérami

 

Ste nielen podnikateľka, dramaturgička, herečka, moderátorka a spisovateľka, ale aj aktívna pozorovateľka vecí verejných. Boli ste na prvom aj na druhom protikorupčnom pochode, prečo?

“Tiež mi je to absolútne prirodzené. V roku 1989 som štrngala kľúčami, aby som mala plyšáky ako v katalógu, ktorý mi za komáčov priniesla mama z Nemecka (smiech). Mňa už teda irituje máločo, ale iritujú ma ľudia, ktorí sa sťažujú a nič nerobia. Tomu naozaj nerozumiem. Ja preto idem a poviem, čo si o tom myslím. Takže chodím na pochody aj s dcérami, oni už približne vedia, o čo ide. Ja som za toto mojim rodičom veľmi vďačná, že ma naučili, že treba mať názor. Že mi tieto “dospelácke” veci vždy vysvetľovali a nič predo mnou netajili. Že som bola ich parťáčka.”

 

Prekvapilo vás, že na začiatku zrušenia Mečiarových amnestií bol film Únos a pohli sa veci, ktoré sa desaťročia nemenili? 

“To bolo nevídané. Keď si vezmete revolúciu v roku 1989, aj tam to začali herci so študentami. Vďakabohu, že umenie má stále tento rozmer.”

 

 

Keď sme si dohadovali rozhovor, povedali ste, že bude nadlho posledný. Prečo?

“Na dlho posledný som myslela pre bulvárne časopisy. Keď bulváru venujem zbytočnú pozornosť, mám z toho zbytočný stres. Nemám to rada a učím sa s tým pracovať, ale momentálne mám naozaj iné priority. Vždy som sa snažila s bulvárom vychádzať, no ich to vždy vyprovokovalo k ďalším a ďalším článkom. Samozrejme, ďakujem všetkým tým normálnym novinárom, ktorí nie sú zákerní. No a tak som sa v tomto svojom životnom období, ktoré potrebuje viac nehy a lásky k sebe, rozhodla, že budem odpovedať už len na zmysluplné otázky, na ostatné poviem iba: Ďakujem, nebudem sa vyjadrovať k súkromiu. Ak ma oslovia k zmysluplnej téme, rada sa vyjadrím, inak skutočne nie. ”

 

Aká zlá skúsenosť vás viedla k tomuto rozhodnutiu?

“Keď vás niekto sleduje aj v noci, stojí vám v noci pred domom, aby niečo o vás napísal…a vy o tom vlastne ani neviete. Trochu strašidelné. Keby som vedela, že fotograf Vlado mi spí pred domom, donesiem mu kafíčko.  Dva dni potom, čo odfotili, kde bývame, nás vykradli. Bulvár je hejt. Aj v peknej téme dokážu nájsť niečo, čo vzbudí v negatívnom zmysle pozornosť. To je len nabádanie na zlé veci a ja chcem ľudí nabádať na dobré veci. Navyše bulvárne médiá vedú medzi sebou boj, kto príde s niečím prvý a ja som sa naraz ocitla medzi nimi. A volajú mi: prečo si im toto a toto povedala. Teraz ako protihodnotu povedz niečo nám…Volali mi z konkurencie, že sme im ukradli tvoje vyjadrenie. Môžeš im zavolať a povedať, že sme spolu volali? Dokonca som sa naposledy stretla s tým, že odo mňa novinári chceli, aby vždy, keď ma osloví konkurencia, hneď volala, aby “to” mali prví. Lebo, že veď máme dobré vzťahy. A ak to nebudem robiť, tak sa tie vzťahy naštrbia... Takto to predsa nemá fungovať, toto nemá nič s tým ako žijem, nič to nemá s tým, že je to daň za moju prácu. Ja som dane zaplatila v marci. Ale viete čo? Niekedy sa z toho dá robiť brutálna sranda. Tak ale nie vždy sa človek dobre vyspí. (smiech)”

 

Kristína Farkašová:  Nebaví ma bulvár podporovať 

 

Aký veľký tlak pociťujú slovenské herečky a známe tváre zo strany bulváru?

“Ľudia môžu mať pocit, že ja tak trochu provokujem, pretože na facebooku som veľmi aktívna, ale tam dávam len veci, o ktorých chcem, aby ľudia vedeli. Ale, keď ma niekto nafotí a vynadá mi, že som mu ako prvému nepovedala, že mám frajera, čo s tým mám robiť? Už sa to snažím ani nečítať. Ak chcem prežiť v duševnom zdraví, nemôžem to robiť. Mala som časy,  že keď mi volal novinár z bulváru, až mi tŕpli ruky zo stresu, že čo zase chcú. To je o čom? Nebaví ma to podporovať.”

 

Foto - facebook KF  

 

Keď sme robili rozhovor so Zuzkou Šebovou a Petrou Polnišovou, tie hovorili dokonca o mafiánskych praktikách bulváru…

“Viem, že jedného známeho človeka vyštvali, aby si šiel preparkovať auto, lebo vedeli, že je opitý a chceli ho nafotiť. Mňa práve aj Peťa Polnišová naučila, že to netreba riešiť, to je jediná cesta. Minule som bola odfotená s titulkom: Nevydrží pri nej žiaden muž  - a to teda musím povedať, že som sa z chuti rehotala. A pritom mi len novinárka poslala smsku, kde sa ma opýtala, že prečo nevydržia vzťahy samostatným silným ženám. Ja som jej odpísala, že neviem. A šup! Titulka! (smiech) A vnútri vraj dvojstranový článok. Toto bolo naozaj smiešne. Niektoré veci sú také absurdné, že sa na nich musíte smiať, nie?”

 

Máte za sebou jedno manželstvo a jedno partnerstvo. Čo vám dali a čo vzali?

“Manželstvo mi dalo vzácneho kamaráta, čo je úplne skvelé. K tomu druhému sa nebudem vyjadrovať. Práve preto, aby som zase nevzbudila zbytočný záujem. Ľudia majú potrebu súdiť, napriek tomu, že si o niečom prečítajú dve slová. Nemám kľúč na vzťahy, sama som dosť komplikovaný človek. Moja lekcia z tých vzťahov je, že chcem byť ženou, ktorá sa o zodpovednosť môže podeliť s mužom a nemusí ju niesť sama. A že treba mať spoločné zážitky. ” 

 

Prečítajte si aj Spisovateľka Katarína Holetzová: Keď žena píše krimi, dáva väčší dôraz na psychológiu postáv