Ani ona, ani prítomní v súdnej sieni neudržali slzy. „Kto vám dal právo siahnuť na život našich detí,“ pýtala sa Zlatica Kušnírová na úvod svojej emotívnej výpovede pred senátom Špecializovaného trestného súdu a pozerala sa na obžalovaných. Mama zavraždenej Martiny Kušnírovej vypovedala včera ako prvá. Hovorila o veľmi blízkom vzťahu k dcére, s ktorou sa ešte viac zblížila po smrti manžela.

Tvrdila, že jej dcéra Martina vedela o všetkom, čo Ján Kuciak robil. Často viac než jeho kolegovia v redakcii. Všetko s ňou konzultoval.

Proces: Ján Kuciak, Marian Kočner

"Bola to politická vražda," uviedla Kušnírová. Povedala, že pred Marianom Kočnerom Jána Kuciaka varovala. Ten jej hovoril, že o ňom písať bude, pretože vidí, čo sa deje. Podľa jej slov veril, že sa "Slovensko jedného dňa prebudí".

Keď sa o vražde dozvedela, hneď s tým spájala Mariana Kočnera. To isté vypovedal aj otec Jána Kuciaka Jozef. „Prvé, čo nám napadlo, bolo, že to bol asi pán Kočner, čo sa asi aj potvrdilo,“ uviedol Jozef Kuciak  a pripomenul nahrávku, na ktorej sa Kočner vyhrážal Jánovi Kuciakovi. 

„V deň, keď bola zavraždená, mala na notebooku otvorenú stránku, na ktorej asi hľadali etikety na fľaše vína na svadbu,“ povedal na otázku právneho zástupcu Daniela Lipšica, aké plány mal zavraždený pár. Jozef Kuciak rozprával o plánovanej svadbe, ktorej sa mladý pár nedožil. 

Mama zavraždeného novinára Jana Kuciaková pre zdravotné a rečové problémy nedokázala vypovedať sama. Prokurátor Juraj Novocký preto prečítal jej výpoveď z apríla 2019.  

 

Zlatica Kušnírová.  Foto TASR - Michal Svítok

Proces: Ján Kuciak, Marian Kočner

Hlavným svedkom, ktorý včera vypovedal, bol Zoltán Andruskó, ktorý včera vypovedal štyri hodiny. Za objednávateľa vraždy označil podnikateľa Mariana Kočnera. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu potvrdil, že fotografie zo sledovania novinára Jána Kuciaka, ktoré ukázal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, sú rovnaké, aké videl od obžalovanej Aleny Zs. Podľa splnomocnenca poškodených Kuciakovcov Daniela Lipšica ide o fotky z USB kľúča, ktorý sa našiel u Mariana K. 

Dve fotky mala Alena Zs. ukázať Andruskóovi počas prípravy na vraždu novinára vo svojom laptope, do ktorého dala USB kľúč. Na ňom bola aj obšírna správa o Kuciakovom dennom režime. "Na fotke je Ján Kuciak na autobusovej zastávke... Je to fotka, ako ide z práce Kuciak na autobus," opisoval Andruskó fotky, ktoré mu ukázal prokurátor. Niektoré fotky nepoznal.

Proces: Ján Kuciak, Marian Kočner, Zoltán Andruskó

Andruskó vo výpovedi rozprával aj o vzťahoch Mariana K. s politikmi. "Keby nemal Marian K. také vzťahy s políciou a Smerom-SD, tak by sa to nikdy nestalo... Presne mi opísala vzťahy pána Kočnera s politikmi Smeru. S pánom Glváčom, s pánom Ficom, s pánom Počiatkom, Kaliňákom, Gašparom. Hovorila mi, že pán Marian K. má informácie z prvej ruky," povedal.

Hlavné pojednávanie v najsledovanejšom súdnom procese v novodobých dejinách Slovenska sa začalo v pondelok. Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obvinení Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Zoltán Andruskó, ktorý objednávku vraždy novinára sprostredkoval, s políciou spolupracoval. Odpykáva si už 15 rokov. Miroslav Marček sa v pondelok ku všetkému priznal, na pojednávaní sa už nebude zúčastňovať. Kočner sa v pondelok priznal len k nedovolenému ozbrojovaniu, účasť na vražde poprel.