CANNES. Viac ako 15-tisíc ľudí podpísalo na internete petíciu proti udeleniu Zlatej palmy za celoživotné dielo francúzskemu hercovi Alainovi Delonovi. Ako dôvod pre spustenie petície sa uvádzajú hercove kontroverzné vyjadrenia proti komunite LGBT+ či migrantom, ako aj priznanie sa k fyzickému násiliu páchanému na ženách a znevažujúce výroky o nich.

 

Prečítajte si

Ľadový anjel Alain Delon oslavuje 80 rokov

 

Prezident festivalu v Cannes: Delon má právo myslieť si, čo chce 

Informoval o tom spravodajský portál France Info s tým, že cena sa má udeľovať v nedeľu 19. mája na jednom zo slávnostných večerov 72. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorý slávnostne otvoria v utorok večer.

Podľa niektorých francúzskych médií je za petíciou americká organizácia Women and Hollywood. Tá to síce zatiaľ nepotvrdila, ale jej zakladateľka Melissa Silversteinová pre časopis Variety uviedla, že je "veľmi sklamaná", že festival v Cannes "chce oceniť človeka, ktorý sa priznal, že vyfackal ženy a o homosexualite sa vyjadroval, že je proti prírode".

Prezident filmového festivalu v Cannes Thierry Frémaux známeho herca, naopak, bránil, keď uviedol, že Alain Delon má právo myslieť si, čo chce". Dodal tiež, že "je ťažké súdiť podľa dnešných pravidiel to, čo sa stalo alebo povedalo pred rokmi".

 

 

Delon: Ženy by sa nemali sťažovať, že ich muž udrie

Petícia Care2 pripomína Delonove kontroverzné výroky z minulosti, keď vyhlásil, že homosexuálne páry by nemali mať právo mať alebo adoptovať deti, že ženy by sa nemali sťažovať, keď ich muž udrie, a že Francúzsko by malo prestať prijímať migrantov.

Z domáceho násilia Delona obvinil aj jeho starší syn Anthony, dodal France Info. Petíciou Care2 v minulosti jej signatári žiadali festivalové vedenie o prehodnotenie odporúčania, aby hostky festivalu prichádzali na galavečery obuté v topánkach s vysokými opätkami. Táto žiadosť sa objavila práve v čase, keď hnutie #MeToo poukazovalo na sexistický prístup k ženám vo filmovom priemysle.

Ako dodal portál France Info, pravdepodobnosť, že Delon Zlatú palmu nedostane, je veľmi malá. Portál dodal, že festival v Cannes čaká zrejme ďalšia polemika, pretože jeho prezident Frémaux sa v rozhovore pre denník Nice Matin vyjadril, že ďalšou laureátkou Zlatej palmy za celoživotné dielo by mohla byť Brigitte Bardotová - známa svojimi kontroverznými vyhláseniami a bojom za práva zvierat.