Som v obchode, pozerám na jablkový džús. Obvykle džúsy nepijem, no keďže sme so spolužiakmi otvorili siedmy semester vo veľkom, žiadal sa mi. Voda s citrónom mi dnes len prechádza trúbkami a nehasí smäd. Ten džús som si nekúpila. Rozhodla som sa, že jablko bude zdravšia a menej kalorická voľba. Už v aute som to však ľutovala, lebo mi po ňom plaskala huba.

Vybaľujem nákup, zaklopká mi suseda. Ráno som jej prevzala od kuriéra balík a ako poďakovanie mi do ruky vložila fľašku jablkového džúsu.

Zatvorila som dvere a začala sa smiať. Už som nezostala ani zaskočená ani prekvapená, ako tomu bývalo v puberte. Vtedy som nerozumela, čo za „haluze“, tak som tieto náhody volávala, sa mi dejú v živote.

Isto to poznáte, myslíte na niekoho, prejdete do druhej izby po telefón, ten už zvoní a na obrazovke svieti meno tej osoby. Toto zažívam na dennej báze.

Iná „náhoda“ sa mi stala začiatkom septembra. Pri upratovaní bytu som premýšľala nad tým, že by bolo celkom fajn zohnať si nejakú prácu, aby som si našetrila na ďalšie výlety a doplnila po lete prasiatko. Na druhý deň mi píše známa, že pozná jedného Rusa, ktorý sa chce naučiť po slovensky. Vedela, že takto doučujem a posunula mu na mňa číslo.

Nie som taká jedinečná, aby som si myslela, že sa tieto haluze dejú iba mne. Dejú sa každému, kto si ich začne trochu všímať. Hľadala som na internete nejakú spoľahlivú štúdiu, ktorá by vysvetľovala existenciu náhod. Nič som nenašla. Vydedukovala som si z toho, že to bude vesmír. Alebo pánbožko či pánbožka, i keď v mojom vnímaní to je to isté. Celkom ma fascinuje, ako dokáže podobné haluzné situácie vytvárať a hlavne, kde na to berie čas, však na svete je viac než 7 miliárd ľudí.

A vlastne je asi jedno, ako to ten vesmír robí. Hlavne, že to robí. Za seba môžem povedať, že som úprimne rada za túto jeho vlastnosť. Občas ma pobaví, inokedy až tak nečakane zaskočí. Dnes mi navyše ušetril nervy a poslal mi ten džús doslova až do bytu. Nemusela som ísť znova do obchodu, aby som ukojila svoje chúťky a mohla som tak v pokoji detoxikovať.

Jediné, čo mi trochu vŕta v hlave je, či to má vesmír právne ošetrené. Či má povolenie na počúvanie myšlienok a či je poistený proti žalobe. Kto vie, raz sa môže nájsť niekto, komu by prekážalo, že je takto odpočúvaný.

 

Prečítajte si aj Voľné minúty do neba sú dierou na trhu