Žijeme takú dobu. Ťažko sa v nej vyznať. Keď dáte do google, či máte očkovať svoje dieťa, zaplaví vás vlna antiočkovacích stránok. A keď sa preklikávate, je ťažké sa v tom zorientovať. Bežný človek je z toho magor a ľahko ho môžu šarlatáni presvedčiť o tom, čo vedci stokrát vyvrátili. 
 

Mohol Kuciak písať o Kočnerovi?

Rovnako je to s dojčením, pliekovaním, šatkovaním, príkrmami, a bársčím ďalším. Dva články vám povedia, že káva je nezdravá. Ďalšie tri, že vedci dokázali, že piť môžete pokojne aj osem káv denne. Potom si prečítate, že vegetariánstvo je nezdravé a v zápätí na to vás iný článok presviedča, že mäso vám skracuje život. 

Ľudia sú zmätení, a kladú potom aj novinárom rôzne otázky. Dnes som napríklad dostala otázku, či Ján Kuciak mohol naozaj písať o Kočnerových biznisoch, keď mal len 28 rokov. Vzápätí na to mi niekto položil absurdnú otázku, či je Martin Daňo novinár, a pravidelne odpovedám na rôzne supersprisahania, či Kuciakovi nedávala informácie opozícia a nebol len bábka. 

Ľudia sú už tak zmagorení, že niekedy absolútne strácajú schopnosť rozlišovať pravdu a klamstvá. Máte názor? Určite sa vám podarí vygoogliť niečo, čo ho podporuje. Máte konšpiráciu? Určite už niekto vybral pár faktov a napísal, že-čo-keď-je-to-všetko-inak.

 

Majk Spirit a mimozemšťania

Taký Majk Spirit napríklad zavesil na svoj instagram, že práve dočital knihu, že mimozemšťania už tisícročia navštevujú Zem a prispievajú k pokroku našej civilizácie. Majú základne na Mesiaci a Marse a naše elity s nimi komunikujú a obchodujú už desaťročia. Fakty sú vraj relatívne a informácie pravidelne leakujú do scifi filmov, aby mohla masa zosmiešňovať tieto veci ako výplod fantázie scenáristov. Pozrite si jeho profil, fakt si nevymýšľam.

 Internet je perfektná vec. Ale treba ho vedieť používať. Normálne treba mať kompas a vedieť sa v tom zorientovať. Netreba sa nechať strhnút konšpiráciami, že ten-kuciak-mohol-byť-len-bábka. Netreba neustále hľadať ako-to-celé-v-skutočnosti-je. Lebo niektoré veci majú prosto aj jednoduché vysvetlenie.

Nenechajte sa zadusiť dezinformáciami. Premýšľajte a naučte sa rozlišovať, kto si zaslúži vašu pozornosť a dôveru. Lebo nás táto záplava sprostostí raz naozaj zadusí. Fakty nie sú relatívne. Ani pravda nie je. Len sa nám to tu niektorí snažia už roky cielene nahovoriť.