Speváčka Marika Gombitová sa rozhodla odstúpiť zo súťaže Najväčší Slovák. "Vlastné umiestnenie v prvej desiatke bolo pre mňa veľkým prekvapením. Preto som sa rozhodla prenechať miesto osobnosti, ktorá je možno menej známa, avšak pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná," napísala na facebooku speváčka.

Marika Gambitová odstúpenie Najväčší Slovák

Jej odstúpenie zo súťaže budú jej tvorcovia musieť prekonzultovať s vlastníkom formátu. Pre TASR to uviedla Silvia Turnerová zo sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

Prečítajte si

Najväčší Slovák nie je o Slovenkách

"RTVS zaregistrovala vyjadrenie Mariky Gombitovej o jej úmysle odstúpiť z ankety. Najväčší Slovák je licencovaný program, ktorého vlastníkom a tvorcom je britská televízia BBC. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sme takýto výrazný zásah, akým zmena finálovej desiatky jednoznačne je, konzultovali s vlastníkom formátu," informovala.

Speváčka na sociálnej sieti vo štvrtok (3.1.) vyjadrila svoje "dojatie" z podpory fanúšikov v ankete. "Sama som očakávala, ktoré osobnosti našej histórie získajú najväčšiu podporu v ankete "najväčších" Slovákov, a vlastné umiestnenie v prvej desiatke bolo pre mňa veľkým prekvapením. Preto som sa rozhodla prenechať miesto osobnosti, ktorá je možno menej známa, avšak pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná," ohlásila Gombitová.

Najviac hlasov získal Dubček

Najviac hlasov v nominačnom hlasovaní ankety získali okrem speváčky aj politik Alexander Dubček, kňaz a politik Andrej Hlinka, politik Gustáv Husák, zbojník Juraj Jánošík, vierozvestovia a misionári Cyril a Metod, cyklista Peter Sagan, kňaz Anton Srholec, jazykovedec a politik Ľudovít Štúr a politik Milan Rastislav Štefánik. O tom, kto z nich sa stane víťazom a Najväčším Slovákom, rozhodne opäť SMS hlasovanie.

Počas finálnej fázy hlasovania, ktorá odštartovala 1. januára a bude trvať do 1. mája, pripravil RTVS špeciálne vysielanie, predstaví v ňom bližšie jednotlivé osobnosti top desiatky. Každú stredu, od 20. februára do 24. apríla, Jednotka odvysiela o každej z desiatich osobností špeciálny dokument a diskusiu odborníkov. Vyhlásenie výsledkov prvej fázy ankety si 1. januára pozrelo 548.000 divákov.