Prvýkrát sme sa stretli pred desiatimi rokmi. Robili sme rozhovor s Mekym Žbirkom ako čestným hosťom na stretnutí Beatlemaniakov v Prahe. O rok neskôr sme nakrúcali spomienku na film Neberte nám princeznú s Marikou Gombitovou a potom sme sa už stretávali pravidelne. Naposledy pred pár dňami, keď Meky Žbirka oslavoval 63. narodeniny. Tak ako vždy, bol plný energie a života.

Keď som sa ho spýtala, kde sa v ňom tá vitalita berie, jeho odpoveď bola krásna a strašne jednoduchá... Katka. Manželka aj manažérka, žena, ktorá má úchvatnú vlastnosť získať si ľudí svojím úsmevom. Miro priznáva, že je to ona, kto mu dodáva silu ísť stále ďalej a ďalej, a je to práve Katka, kto mu pomáha všetko zvládnuť. Naše stretnutie pred kamerou aj mimo nej bolo v takej pohodovej atmosfére, že som na chvíľu zabudla, že Miro je vo veku mojej mamy a odvážne si pri blahoželaní k narodeninám vyžiadala pusu. A tak som dostala pusu od Mekyho a od Katky jeho nové LP, ktoré je v predaji len krátko a už má Zlatú platňu. Dvojalbum s jednoduchým názvom MIRO je Mekyho splneným snom, za ktorým stojí jeho múza Katka.

 

Meky  Žirka v londýnskych štúdiách Abbey Road. 

 

Darček od Katky

Pred troma rokmi dostal Miro od svojej manželky darček, ktorý mu významne zasiahol do kariéry - možnosť nahrať album v prestížnych štúdiách Abbey Road v Londýne. Miro má ten dar, že sa vie radovať ako malý chlapec a vtedy pred tromi rokmi, keď sme, samozrejme, pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín spolu nakrúcali rozhovor, bol šťastný ako malý chlapec. Miro chodil do Abbey Road najskôr ako turista a o tom, že by tam mohol nakrúcať, vždy len sníval. "Keď som tam, tak nie som nikdy naštvaný, rád tam sedím v bufete a rozprávam sa s ľuďmi, proste Abbey Road - to je taká moja terapia. Keď ma štve celý svet, tak Abbey Road, to je pre mňa tá moja oáza, kde je všetko v poriadku."

Album MIRO je jediný slovenský album natočený v Abbey Road. Slávne štúdiá boli svedkom toho, keď tu nahrávali Beatles, Depp Purple alebo U2.

"Majú tam roh, do ktorého si Ringo Starr vždy postavil bicie, vlastne taký Ringov roh. Klavír, na ktorom nahrával Paul McCartney, je to tam všade."

 

Meky Žbirka a Rob Cass v Abbey Road.

 

Slovensko - anglický album

Miro spolupracoval na albume s producentom Robom Cass, ktorý stojí za filmovým hitom Fair Play. Všetky texty na novom albume napísal Miro sám. Anglických textov sa ujal dvorný textár kapely Cream Pete Brown. Práve on svojím zaujatím pre vec rozhodol o tom, že sa celá polovica platne točila v angličtine.

„Miro je veľmi sympatický, dobrý človek a výborný spevák. Mám rád také hlasy. Vie výborne po anglicky, je komunikatívny a vie, čo chce povedať svojou hudbou. Veril mi, a preto to bola ľahká spolupráca,“ povedal Brown pri krste v bratislavskom Véčku podľa rádia Express. 

Texty slovenskej časti albumu si napísal Miro sám, dva mu otextoval textár Kamil Peteraj. Album si môžete kúpiť ako CD alebo ako originálnu LP platňu. "Po 25 rokoch zase vychádza na vinylovej čiernej doske môj album a ja som rád, že som nezahodil gramofón. Pre fajnšmekrov je to úplne iný zvuk a, samozrejme, výtvarne vynikne aj obal, na ktorom nájdete desiatky fotiek zo štúdií Abbey Road,“ usmieva sa Miro.

 

Album MIRO.

 

V réžii vlastného syna

Uši poslucháčov celkom iste poteší skladba Prišla z Londýna, ktorá má ešte zaujímavejší klip a singel LIVE, ku ktorému natočil videoklip Mirov syn David.

"Donahrávali sme v Abbey Road a zrazu zaznelo - ešte potrebujeme nakrútiť klip. Lenže ja som vedel, že už nemáme peniaze! Boli sme na nule, nechcem ani hovoriť, že v mínuse. A tak som začal premýšľať, chodil som po byte a padol mi zrak na Davida. No a tak sme išli do Cannes, pretože to je to pravé mesto pre film, tam sa odovzdávajú filmové ceny a z tohto mesta mám svojich niekoľko obľúbených záberov z filmov. Napríklad Alain Delon vo filme Melódie v podzemí. Tak isto chápete, že som tu, samozrejme, chcel niečo nakrútiť,“ dodáva Miro.

 

Otec a syn David. 

 

Album MIRO je výlet za splneným snom, je to portrét muža, ktorý ani za prahom šesťdesiatky nestráca čaro chlapčenskej charizmy. Nemá zmysel o ňom viac písať, pretože má zmysel si ho pustiť.

 

 

Prečítajte si aj Kamilovi Peterajovi vychádza k 70. narodeninám autorský zostrih kníh

 

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu