Menštruačná chudoba

Menštruačná chudoba je situácia, keď si osoba - žena alebo dievča, nemôže z finančných dôvodov kúpiť menštruačné potreby, napríklad vložky, tampóny či iné menštruačné potreby, hoci ich potrebuje väčšinu aktívneho života každý mesiac. Menštruačná chudoba sa týka ľudí z vylúčených komunít, ľudí žijúcich na pokraji chudoby či ľudí bez domova.

Podľa európskych štatistík 1 z 10 dievčat v EÚ si nemôže dovoliť základné hygienické potreby. Na Slovensku presne čísla nie sú, ale odhady sú, že je situácia ešte horšia. Podľa údajov štatistického úradu takmer každé šieste dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby a príjmovou chudobou je na Slovensku ohrozený každý ôsmy človek.

Potvrdzuje to aj prieskum, ktorý urobila Dominika Režová (2022) k svojej diplomovej práci o menštruačnej chudobe. Až 34,8 percenta  respondentiek uviedlo, že sa počas života ocitlo v situácii, keď si nemohli dovoliť zadovážiť menštruačné potreby.“

Na Slovensku sa táto téma nerieši. V auguste 2022 banskobystrický kraj oznámil, že poskytne dievčatám a ženám menštruačné pomôcky zadarmo.