BRATISLAVA. Koľko šiat máte v skrini? Desiatky, stovky či tisíce? Že vlastne ani neviete presne? A koľko ich naozaj nosíte? A sme doma. Keď sa to tak vezme, tak zvyčajne nosíme v sezóne 15 až 30 obľúbených kúskov. Ostatné nakúpené omylom, pri liečení zlomeného srdca či po hádke s kamarátkou alebo zozbierané pod stromčekom, tam len naprázdno ležia.

Návod ako stenčiť svoj šatník, ponúka napríklad ambasádorka zero waste – teda života s nulovým odpadom, Francúzska Bea Johnson. So svojou rodinou žije v Kalifornii a za rok vyprodukujú len liter odpadu. O tom ako minimalizovať svoj dopad, prednáša Bea po celom svete. Na posledných 22 prednáškach si vystačila s jedinými šatami, ktoré si obliekla každý večer inak.

Celý jej šatník je ukážkou dokonalého minimalistického štýlu – cieľom je totiž vlastniť čo najmenej zbytočných vecí. Tak prečo nezačať práve handrami, že?

Po rokoch pokusov a omylov sa Bei podarilo zostaviť si šatník len z 15-tich kúskov. Tie však dokáže skombinovať do 50-tich rozličných outfitov. Základom je podľa nej rešpektovať svoj životný štýl a dobre poznať svoju postavu – čo funguje a čo nie.

Áno, jasné, Bea žije v Kalifornii a tak nepotrebuje zimný sveter či kabát, ale aj tak je zaujímave, čo sa dá vykúzliť z pár kvalitných šiat.

Inšpirujte sa, vybrali sme tie najlepšie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prečítajte si aj Slow fashion alebo koľko šiat naozaj potrebujeme