Izraelské médiá, dokonca aj seriózne, vždy fascinovala supermodelka Bar Rafaeli. Vedelo sa o nej všetko. S kým chodila, pre koho fotila, koľko za to dostala. Z jej tohtoročnej svadby bola spoločenská udalosť sezóny, a keď si kúpila byt v prestížnom bytovom komplexe, vedelo sa ešte aj to, aké bude mať kľučky na dverách toalety.

Rafaeli nikdy nebola len obyčajnou modelkou, pre mnohé dievčatá bola snom, ukazovali ju ako vľúdnu tvár Izraela, firmy sa bili, aby sa zjavila v ich reklamných kampaniach. Rôzne firmy - od tých so spodnou bielizňou až po bankové domy.

Tento týždeň sa však prišlo na to, že neodvádzala riadne dane, lebo nepriznala rôzne výhody, ktoré dostávala od sponzorov. Evidentne tiež klamala o mieste svojho trvalého bydliska, to tiež kvôli tomu, aby nemusela platiť niektoré dane.

Na prvých stranách novín ju okamžite zaradili na tabuľu hanby a vytiahli na ňu aj to, čo sa roky jej PR poradcovia snažili žehliť. Teda to, že sa vyhla povinnej vojenskej službe tak, že sa ako 18-ročná naoko vydala a potom rýchlo rozviedla. Nechcela totiž stratiť dva roky v uniforme a pokračovať vo svojej kariére vo veku, kedy modelky najviac žiaria a majú šancu preraziť.

Teraz jej hrozí, že o kariéru príde. Zabavili jej pas, je možné, že firmy už o ňu nebudú mať záujem pre negatívnu publicitu, ktorá ju sprevádza. Môže dostať aj vysokú pokutu a daň bude musieť, samozrejme, doplatiť.  

V médiách ju už označujú za sklamanie a toho sa tak rýchlo nezbaví. Jej príbeh nie je len príbehom niekoho, kto si dal nesprávne poradiť v daňových otázkach či dokonca vedome klamal, ale aj niekoho, kto ešte potreboval znásobiť dary a privilégiá, ktoré dostal za krásu, podvádzaním a obchádzaním povinností. Viem, že to nie je nič nezvyčajné, ani nejde o prvý, či posledný prípad. Je to ale demotivujúce, keď klamú najlepší z najlepších, či najkrajšie z najkrajších. Človek akosi predpokladá, že to nepotrebujú.      

 

Prečátajte si aj Nielen štáty, ale aj my