Predstavila sa ako Skaya a hovorila plynulo po slovensky. Volá sa však Alexandra Markovskaya a narodila sa v Bielorusku. Pred 18 rokmi. Takmer celý čas sa usmievala, hoci príbeh, ktorý rozprávala veselý nebol ani trochu.

 

 

Keď jej mama pred 9 rokmi spoznala Slováka, presťahovali sa z Bieloruska k nám. Malo to byť na lepšie, Bielorusko, ktoré označujú za poslednú diktatúru v Európe, vymenili za demokratické Slovensko.  S otčimom si Skaya nerozumela, ten má dokonca súdny zákaz sa s ňou stretávať. I tak si mama vybrala jeho. Dcéra mala 14 rokov, keď skončila v detskom domove.

 

 

Pred niekoľkými mesiacmi Skaya z domova odišla. Dostala 930 eur na začiatok a usmieva sa, keď rozpráva, že si to veľmi užila. Kúpila si psa, šaty, mobil a niečo na seba. Peniaze sa rýchlo minuli. Nasťahovala sa k priateľovi a platí za podnájom asi 100 eur.

 

 

Za pár mesiacov si zažila, čo znamená sloboda. Prácu v Carrefoure vymenila za automobilku Peugeot v Trnave, kde robí na smeny. Už vie, čo je to byť nezamestnaná, aj aké to je pracovať na nočné smeny a cez deň sa nevyspať, pretože jej izba je zároveň obývačka spoločná pre viacerých, čo chcú pozerať televíziu.

 

 

Skaya neprišla do zmenárne sama. Bola s ňou jej Buddy Petra Veselá z občianskeho združenia PROVIDA, ktoré pomáha deťom z detských domovov zvládnuť prechod do života.

 

 

„Chceme jej pomôcť, aby sa menej spoliehala na mužov vo svojom okolí a ukázať jej, že veci zvládne aj sama. Premena rokerky na jemnejšiu mladú dámu by jej mohla ukázať, že sú aj iné spôsoby ako zaujať,“ hovorí Petra Veselá a spomína, ako rada Skaya kreslí.

 

 

V deň, keď sme tu premenu robili, prišla nevyspatá, pretože bola na párty a pri umývaní vlasov na chvíľu zaspala. Inak sa však usmievala a zmenu imidžu si užila. Tešila sa, že ukáže svojim priateľom, ako sa z rockerky stala rockerská princezná, ktorá si iba na túto príležitosť dala dole z pery aj piercing. 

 

Foto - Ľubomíra Petrova

v spolupráci s DNJ Beauty&Style

www.dnj.sk

vlasy: Lukáš Bielka

vizáž: Lucia Woloszyn Freund

 

Video - Jana Maťková, Ľubomíra Petrova