BRATISLAVA. Pokazená pračka, nedoplatok za plyn či ťuknuté auto – finančne položí takmer dve pätiny slovenských domácností. Najhoršie sú na tom rodiny s malými deťmi, nasledujú seniori a osamelí rodičia.

„Z dlhodobého hľadiska viac ako tretina slovenských domácností žije takpovediac od výplaty k výplate,“ upozorňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Zo svojho príjmu by sme si podľa nej mali v ideálnom prípade dokázať odložiť aspoň desatinu.

V rámci krajín Európy je situácia lepšia západným smerom. Slovensko je v druhej polovici – tesne pod európskym priemerom. No predbehlo nás napríklad Česko. Naopak, o niečo horšie je na tom Poľsko. Na chvost sa dostalo Maďarsko. Ukázala to európska štatistika.

 

 

Len mierne nad priemerom

Slovensko sa podľa európskych štatistikov dostalo do stredu rebríčka – tesne nad priemer krajín Európskej únie. Lepšie ako my je na tom 13 krajín únie. Nečakané výdavky dokážu prekvapiť len každého šiesteho Švéda alebo o niečo viac ako pätinu Rakúšanov či Holanďanov.

„Aj to je dôvod, pre ktorý zvyknú našinci vyhľadávať Rakúsko kvôli pracovným príležitostiam,“ hovorí Ondrová. Z okolitých štátov je na tom však o niečo lepšie aj Česko. Neočakávaným finančným výdavkom tam podľa nej nedokáže čeliť viac než tretina obyvateľov.

Výrazne horšia je situácia u našich južných susedov. „Maďarsko je v rámci celej európskej dvadsaťosmičky krajinou s najvyšším podielom ľudí neschopných čeliť neplánovaným výdavkom,“ upozorňuje. Nečakané výdavky tam položia takmer tri štvrtiny obyvateľov.

Na Cypre a v Lotyšsku má s nečakanými výdavkami problém šesť z desiatich obyvateľov. V Poľsku o niečo viac ako 42 percent ľudí.

 

 

Single rodičia to majú najťažšie

„Najohrozenejšou skupinou našincov sú slobodní rodičia so závislými deťmi,“ hovorí Ondrová. Neočakávaným výdavkom podľa nej nedokážu čeliť až dve tretiny z nich. Nasledujú seniori nad 65 rokov a single ľudia, spomedzi ktorých má problémy s nepredvídanými výdavkami viac než polovica, dodáva. Sú totiž odkázaní na jeden príjem, či nízky dôchodok, vysvetľuje.

Rovnako v ostatných krajinách sú najohrozenejší osamelí rodičia, ktorých tu je viac ako u nás – vyše dve tretiny.

Najistejšiu situáciu majú podľa Ondrovej domácnosti bez závislých detí – problémy v prípade nečakaných výdavkov má len približne tretina z nich. Neplatí to však v Bulharsku, Slovinsku a v Poľsku. Práve tu totiž nájdeme paradoxne väčší podiel domácností bez závislých detí, ktoré nedokážu čeliť neočakávaným výdavkom, ako tých so závislými deťmi, ukazuje štatistika.

 

Prečítajte si aj Osamelé matky sú ohrozené chudobou a odráža sa to na ich zdraví