BERLÍN. Nemeckí gejovia a lesby budú môcť od 1. októbra uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti. Príslušný zákon odobril v júni nemecký parlament, informovala agentúra DPA.
 

Foto - TASR/AP

 

Merkelová dala slobodu poslancom

Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili 30. júna uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však hlasovala proti. Hlasovaniu predchádzala krátka, ale búrlivá debata zákonodarcov.

Problematika homosexuálnych manželstiev bola horúcou témou pred nedávnymi parlamentnými voľbami v Nemecku. Všetky hlavné nemecké strany takéto sobáše podporovali, okrem strán konzervatívneho bloku CDU/CSU a nacionalistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) a ich bavorskí spojenci z CSU dlhodobo blokovali všetky snahy zaradiť takéto sobáše do nemeckých právnych predpisov. Kancelárka však napokon umožnila schválenie zákona tým, že poskytla poslancom slobodu, aby o návrhu hlasovali na základe vlastného presvedčenia, a nie podľa pokynov svojich strán.
 

Foto - TASR/AP

 

V Nemecku žije 94-tisíc párov

Homosexuálne páry žijúce v Nemecku môžu už od roku 2001 uzatvárať registrované partnerstvá. Takéto zväzky boli pritom v ostatných rokoch do veľkej miery - napríklad v oblasti daní či dedičských práv - zrovnoprávnené s klasickými manželstvami. Registrovaní partneri si však až doposiaľ, na rozdiel od manželov, nemohli adoptovať deti. 

Podľa údajov z roku 2015 žije v Nemecku približne 94.000 párov rovnakého pohlavia. Zhruba 43.000 z nich sú registrovaní partneri, píše agentúra DPA.

 

Prečítajte si aj Homosexuálna hokejistka: Medzi nami je to bežné, urážky by si nikto nedovolil