Sedela v elekričke. Krásna a zaujímavá žena. Na sebe námornícke tričko, pieskové kraťasy a conversy. Bola veľmi štíhla, vlasy zopnuté do hladkého drdolu. Kostené okuliare. Na krku jemný vintage šperk. Musela som sa na ňu pozerať, lebo bola iná. Mala asi tak 80 rokov. Pôsobila nenápadne a jednoducho a predsa upútala môj pohľad. Starla tak akosi po francúzsky. Nepatrila do kategórie babička. Skôr staršia, zrelá žena. Krásu si uchovala aj vo vysokom veku.

Moja čínska lekárka hovorí, že ženy dostávajú po päťdesiatke veľký dar. Telo už nemíňa každý mesiac energiu na vyživovanie vaječníkov a maternice, ale naopak, dáva nám ju k dispozícii. Podľa čínskej medicíny vedia staršie ženy veľmi dobre vnímať veci, komunikovať so svojím podvedomím, využívať intuíciu. Preto sa k starším ženám chodievalo v minulosti po radu. Zároveň ich životné skúsenosti im dávajú veľkú silu a možnosť uvidieť veci, ktoré v mladšom veku nevidíme.

Kult mladosti je v západnom svete veľmi silný. Mladí ľudia sú vyzdvihovaní a príliš sa rieši výzor. Časopisy sú plné reklám na krémy proti vráskam. Ženy chodia na plastické operácie, dávajú si čo to podvihnúť, kde tu ubrať, kde tu pridať. Nestarneme pekne a elegantne. Zaujímavé je, že ženy po 40-tke sa hanbia povedať svoj vek. Akoby bolo hanbou mať 46, či 52 rokov. Pracovné príležitosti s rastúcim vekom klesajú. Firmy sa zbavujú starších ľudí a dávajú prednosť mladým a dynamickým. Zabúdajú však, že starší ľudia predstavujú skúsenosť a múdrosť, ktorú mladý človek nemá odkiaľ nadobudnúť.

Moja mama má už dôchodkový vek, no pracuje. Vraj sa cíti v práci dobre a ani kolegovia ju nechcú pustiť. Lebo im prináša skúsenosť. Svoju prácu urobí rýchlo a dobre. Chodia za ňou často po radu, lebo nevedia nejaký proces, či informáciu, ktoré ona dobre pozná. Majú ju tam radi. Vo svojom zamestnaní je už viac ako 25 rokov. Tak by to malo byť. Mali by sme byť voči starším úctivejší a otvorenejší. Môžu nás veľa naučiť. A naučiť sa lepšie starnúť, bez hanby a obmedzení, bez plastík a botoxových injekcií, s gráciou, hrdé na svoj vek.

Hovorí sa, že ženy starnú, kým muži zrejú ako víno. Pri pohľade na krásnu staršiu dámu v námorníckom tričku mám pocit, že aj ženy vedia pekne dozrieť. Len si to musíme dovoliť. 

 

Prečítajte si aj Milované slová, aké nie sú v Scrabble