„Mamka, vedela si, že ujo podviedol tetu?“ Otázka, ktorú mi položila moja dospievajúca dcéra. Bola zronená a sklamaná z uja – rodinného známeho. Ja som o jeho afére počula už oveľa skôr. Samozrejme, z empatie voči jeho rodine som mlčala.  Všetko to zrelo zopár rokov a ako to býva, manželka sa o nevere dozvedela medzi poslednými. Ešte stále to však bolo menšie zlo, pokiaľ to nezasiahlo deti.

S dotyčným som vyrastala, bol to môj sused. Vždy som ho mala za dobrého chlapa s hlavou na správnom mieste. Žiaľ, zdanie sklamalo. Ich staršia dcéra je v maturitnom ročníku. Je veľmi smutná, utrápená. Plače. Moja dcéra nešťastná. Veľmi dobre vie ako to bolí. Niežeby boli naše dievčatá až také kamarátky, ale je to skôr o dôvere z prežitého. U nás sa to odohralo zopár rokov dozadu. Na neveru som neprišla ja, aj keď som si vždy myslela, že neveru by som určite odhalila (tiež naivná predstava), ale naša dcéra v rozpuku puberty. Puberta ako rýchlo prišla, tak aj odišla. Pri tejto udalosti dozrela. Stala sa mojou veľkou oporou. Práve v tomto zlom období sme si boli veľmi blízke. Bolesťou sme prechádzali spoločne. Všetko to išlo akosi prirodzene.

Veľa vecí sa rieši práve doma, v rodine. Celé tie roky deti pozorujú ako rodičia žijú, ako sa k sebe správajú. Keď príde na neveru, je to veľmi zložité. Na dvoch stoličkách chlap predsa nemôže sedieť!? Žiaľ, niektorí muži si myslia, že môžu fungovať aj s manželkou, rodinou a podľa chuti sa utiekať k milenke. A manželky? Tie im to budú tíško tolerovať. Mnohokrát je to aj opačne, keď žena podvádza muža. Príde však čas, keď sa jedna stolička odsunie do kúta...

 

 

Aj v tejto rodine už nevera ublížila, zranila. Zvládnu náročný „boj“ o záchranu? Pokiaľ to bolo potichu, boli to len klamstvá, neskoré príchody a zakázané vzrušenie. Všetko sa tvárilo, že je to v poriadku. Ale, čo teraz? Kopec sĺz, výčitiek, kriku, buchnutých dvier...  Všetko sa otriasa až v základoch. Čo asi teraz prežíva on? Je až tak spokojný? Stálo mu to za to, že jeho dcéry sa trápia pre neho, sú z neho sklamané? Nie je mu ľúto, akú bolesť spôsobil? Ako by sa zachoval, keby jeho milovanej dcérke ublížil takýmto spôsobom iný muž? No, neviem, neviem...

Ich dcéra zmaturovala na samé jednotky. Čakajú ju prijímacie pohovory na vysoké školy. Úplne zlé načasované. Oni – rodičia by mali byť hrdí na svoju úžasnú dcéru. Mali by stáť pri nej, tešiť sa z jej úspechov. Žiaľ, otec nadelil dcérke bolestivý úder, nemilé prekvapenie. Ona mala byť teraz najväčšou „hviezdou“ rodiny. Pozornosť sa však upriamila na neho - hlavu rodiny. Myslela si, že žije v rodine, kde sa všetci ľúbia. Majú naozaj všetko. Nádherný dom, chalupu, autá, dovolenky... Len, to najpodstatnejšie – láska sa nejako vytratila. Nehovoriac o úcte a rešpekte. Pretože, ak niekto miluje, nepodvádza. Neubližuje svojim najbližším. To je tá skutočná láska.

Ako dopadne imidž verejne uznávaného muža – ocka? Ukáže čas. Jedno je však isté, takéto veci sa jednoducho nerobia.