Otehotnela mu žena. Mali kúpenú dovolenku na Sardínii. Dve dcérky sa už tešili. All inclusive, animácie, všetko super. S rizikovým tehotenstvom prišlo na rad uvažovanie, čo s dovolenkou. Ísť, neísť? Manželka trvala na tom, že tehotenstvo nie je choroba, lekár povedal, že v jej prípade by sa na to mala veru pozerať inak.

A tak mi napísal, či si viem predstaviť, že by dovolenku podstúpil nejakej inej rodine, ktorej pomáhame. Museli by síce na to spĺňať konkrétne požiadavky, aby sa dal prepis realizovať tak nech sa zamyslíme. A my sme sa zamysleli.

Nie je to ľahké hľadať kvapku v mori. Tisíce rodín, osudov, diagnóz. A majú pasy? A deti do dvanásť rokov? A nemajú vývod, alebo nie sú na vozíku. Sú spôsobilí na let a pobyt na slnku?

Našli sme. A tak o dva týždne letí na Sardíniu mamka, otec a dve dcérky z východného Slovenska. Ešte nikdy nikde neboli. Rodičia dokonca ani na svadobnej ceste. Mamka je po liečbe rakoviny a spamätáva sa z ťažkých psychických aj fyzických otrasov.

Darca dovolenky sa ponúkol uhradiť aj prepis dovolenky a po tom, keď sa dozvedel, že je rodina z východu Slovenska, mal ešte aj výčitky svedomia, ako sa dostanú na letisko, a či im nemá zaplatiť hotel.  Rodina si však rozhodla už vo všetkom ostatnom poradiť sama bez darcu, urobil pre nich dosť. 

Nikdy sa nevideli a asi sa nikdy ani neuvidia. A neodohralo sa to ani pred svetlami reflektorov. Odohralo sa to len tak, lebo ľudia vedia byť veľmi dobrí.

 

Prečítajte si aj Kto pekne žije, neumiera