Svetovú slávu mu priniesol Alchymista. Román, ktorý napísal v roku 1988, je podľa Guinessovej knihy rekordov najprekladanejším dielom žijúceho autora. Vždy keď Coelho oznámi, že vydáva nový román, vzbudí záujem na celom svete. Jeho nová kniha tentoraz vychádza po dvoch rokoch.

Je to životopisný román o legende prvej svetovej vojny, mysterióznej krásnej žene, ktorú celý svet pozná pod  menom  Mata Hari. Ako prví si ju mohli prečítať čitatelia v španielčine. V češtine by mal román vyjsť koncom tohto mesiaca, na slovenskom trhu sa objaví pod hlavičkou vydavateľstva Ikar s názvom Špiónka v novembri.

Podľa anotácie autor vystaval príbeh na základe fiktívnych listov, ktoré Mata Hari napísala svojmu právnikovi z väzenia Saint-Lazare v Paríži a zanechala svojej dcére. Chcela, aby ju jej jediná dedička spoznala a pochopila dôvody, prečo sa rozhodla viesť intenzívny život plný dobrodružstva, lásky a intríg. Spisovateľ mal pri písaní údajne prístup aj do archívov tajných služieb Veľkej Británie, Nemecka a Holandska.

Margaretha  Geertruida  Zelleová sa ako 18-ročná vydala za dôstojníka holandskej koloniálnej armády, s ktorým odišla na Jávu a porodila dve deti. Po smrti syna sa ich manželstvo rozpadlo, dcéra ostala s otcom a Margaretha odišla do Paríža. Tam sa preslávila ako exotická tanečnica s umeleckým menom Mata Hari. Jej holandské občianstvo, ktoré jej umožňovalo voľne cestovať aj počas prvej svetovej vojny spolu s kontaktmi, ktoré mala po celom svete ju priviedli k ponuke pracovať ako agentka Nemcov, neskôr aj Francúzov. Či bola špiónkou nie je úplne jasné, Jej život sa však skončil popravou za špionáž. Mala len 41 rokov.

Tento silný príbeh bol mnohokrát spracovaný, či už knižne, alebo filmovo. Čoskoro sa budeme môcť dozvedieť, ako osud Mata Hari videl Paolo Coelho.

 

 

Prečítajte si aj Trhlina. Strhujúci mystery triler