VATIKÁN. Pápež František podporil "legitímne požiadavky" na posilnenie rovnoprávneho a spravodlivého postavenia žien v rámci katolíckej cirkvi. Jeho slová sú súčasťou pápežského dokumentu, ktorý bol zverejnený v utorok, informovala agentúra DPA.

 

Prečítajte si

Vatikánsky ženský časopis ohlásila hromadnú protestnú výpoveď

 

Pápež František o ženách v cirkvi 

František v apoštolskej exhortácii venovanej mladým píše o živej cirkvi, ktorá by mala byť "vnímavá k legitímnym nárokom tých žien, ktoré požadujú viac spravodlivosti a rovnosti".

"Živá cirkev sa môže pozerať do histórie a priznať spravodlivý podiel na mužskom autoritárstve, dominancii, rôznych druhoch zotročovania, zneužívania a sexistického násilia," uvádza sa v exhortácii s názvom Christus vivit – Kristus žije. Dokument vychádza zo záverov biskupskej synody z októbra 2018, ktorá bola venovaná mladým ľuďom. Text oficiálne prestavili v utorok vo vatikánskom tlačovom stredisku.

 

 

Pápež František a podpora žien

Katolícka cirkev by podľa pápeža mala ponúknuť "rozhodnú podporu v záujme väčšej reciprocity medzi mužmi a ženami". Zároveň by však nemala súhlasiť so všetkým, čo navrhujú niektoré feministické skupiny, uvádza sa v exhortácii.

Agentúra AP si všíma, že súčasťou pápežského textu nie je výzva na to, aby ženy mohli v rámci cirkvi zastávať aj vedúce pozície, ktorá sa objavila v záverečnom texte vlaňajšej biskupskej synody. Pápež podľa vlastných slov do svojej exhortácie zakomponoval tie návrhy, ktoré považoval za najpodstatnejšie.