Veľká firma práve prežíva ťažké obdobie. A môže si za to sama! Podvádzala, dlhodobo, bola odhalená. Roky montovala do áut podvodný softvér, ktorý manipuloval výsledky  emisných  kontrol. Pokles hodnoty akcií spoločnosti, obrovská pokuta, strata dôvery zákazníkov, náklady na opravy či výmeny dotknutých áut, pokles odbytu, negatívny hospodársky výsledok sú prirodzené a spravodlivé dôsledky megapodvodu.  Byť poctivý nie je naivné!

Prajem firme, aby povstala z popola, aby nik neprišiel o prácu, aby rodiny (vrátane našej) nestratili jediný príjem.

Malá rodinná firma si bude rok 2015 tiež pamätať ako ťažký. Človek vážne ochorel a upadol do kómy, predtým konzumoval ich produkt. Na obale  nátierky vytiahnutého z koša bolo detekované (zistené) suspektné (podozrivé) Clostridium botulinium. Úrad verejného zdravotníctva konal  systémom včasného varovania.  Obrázok  „nebezpečnej cícerky“ nás prostredníctvom všetkých dostupných médií varoval pred jej konzumáciou.

Predaj výrobkov prirodzene okamžite klesal nielen u nás, ale aj v zahraničí. Všetky neskoršie testy ukázali, že zdravotné ťažkosti pacienta nemali nič spoločné s výrobkami firmy, že všetky produkty sú úplne v poriadku. Dobré meno spoločnosti bolo neprávom poškodené. Jedná zlá informácia dokázala ohroziť mnoho rokov budované podnikanie a renomé.  

Majitelia však v núdzi poznali, že dobrý človek na Slovensku ešte žije - tisíce ľudí vyjadrili „cícerke“ podporu. Aj ja som zistila, že chutí vynikajúco.

S dobrým menom človeka je to podobné. Dlho sa buduje: vzdelaním, svedomitým a poctivým životom, morálnymi zásadami, čestnou prácou... A často si sám dokáže vedome pochovať svoje renomé. Tým, že spácha niečo ohavné, bude nerešpektovať zákony, spolupracovať na podvodoch, kradnúť. Že prepadne drogám, hracím automatom, alkoholu, sexuálnym excesom a následne padne na samé dno.

Od dna sa môže odraziť a tak si zaslúžiť druhú šancu. Lebo kto sa nikdy nepopálil na vlastných chybách? Kto je bez viny? Nik!

Práve tak ľahko a rýchlo možno prísť o reputáciu aj cieleným úsilím zlomyseľných zákerných snaživcov:  šírením klamstiev alebo poloprávd, zveličovaním, neoprávneným poskytovaním negatívnych referencií. Poistiť sa dá takmer všetko. Dom, nábytok, chladnička, práčka, auto, zdravie, život, zodpovednosť aj zrušenie dovolenky. Dobré meno máme iba jedno. Riziko jeho straty je nepoistiteľné a náklady straty sú nemalé. 

Prosím, nebuďme nemilosrdnými katmi zotínajúcimi hlavy nevinných šírením neoverených senzácií, neodôvodneným podrývaním dôveryhodnosti. Neničme prítomnosť a budúcnosť, dobré meno a česť osoby, lebo „Ohovárať je ako hrať dámu so zlým duchom. Tu a tam vyhráš, ale častejšie sa chytíš do pasce svojej vlastnej hry“ (Don Talayesva Hopio).    

 

Prečítajte si aj Po Novembri žitá viera kariéru nezahatá