Pamätáte si, aký ošiaľ sprevádzal narodenie všetkých troch detí Kate Middleton a princa Williama? Verejnosť aj novinári z celého sveta zakaždým obliehali nemocnicu, aby sa im podarilo zachytiť prvú fotografiu čerstvých rodičov a ich bábätka. A nikdy nemuseli čakať dlho. Napríklad po pôrode tretieho dieťaťa, synčeka Louisa, prepustili Kate z nemocnice už sedem hodín po pôrode a hneď na to trojnásobní rodičia predstúpili pred dav, aby im ukázali dieťatko. A potom, šup s ním domov. Keďže pôrod nesprevádzali žiadne komplikácie, nebol dôvod, aby trčali v nemocnici.

Keby však Kate rodila na Slovensku, to by si vypočula! Aká je nezodpovedná a ako vážne ohrozuje seba a dieťa! Hneď by prostredníctvom médií dostala od gynekológov na stôl výpočet rizík, ktoré hrozia jej aj dieťaťu, presne tak, ako herečka Zuzka Kanócz, ktorá si dovolila urobiť to, čo Kate (a milióny matiek pred ňou na celom svete) – odísť z pôrodnice v deň pôrodu. Krvácanie, závažné infekcie, poruchy srdcovo-cievneho či tráviaceho systému – to je len chabý základ, z ktorého sa vám rovno podlomia nohy a máte chuť zabarikádovať sa s novorodencom v nemocnici najradšej navždy a obtočiť sa okolo nôh prvého lekára, len aby vás nepustil z dohľadu.

 

 

Neviem, čím to je, že slovenské rodičky a ich novorodenci sú také „chcípatká“, že naši gynekológovia sú presvedčení o tom, že bez neustáleho lekárskeho dohľadu počas minimálne 72 hodín po pôrode, by to hádam ani neprežili. A neviem, čím to je, že britskí gynekológovia (ale nielen tí) takto hazardujú so životmi matiek a ich detí, keď ich vypustia na ulicu v deň pôrodu. A to aj pri kráľovskej rodine! Vari netušia, čo činia?

Vždy som si myslela, že nemocnica je zariadením na liečenie chorých ľudí. Len potom nechápem, prečo v tých našich špitáloch musia tak dlho držať úplne zdravú matku s dieťaťom? Zvlášť, keď celý svet ukazuje na riziká nemocničných nákaz. My o nich hovoríme zatiaľ len novinárom na tlačovkách...