V priebehu pár dní, takmer len hodín, sa ukázalo to pekné, čo na Slovensku je. O čo sa dá zachytiť, keď sa brodíme blatom korupcie a ľudskej malosti. To pekné sa predviedlo paradoxne na troch tragických príbehoch.

Príbeh jedna - Vlado Suchodolinský, bývalý zástupca riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby. Vypracoval správu o jej rozsiahlom rozkrádaní. Potrestaný mocnými prišiel o prácu aj o zdravie. Šanca vyliečiť zriedkavý druh rakoviny sa objavila v zahraničí a vyžaduje si viac ako 40 000 eur.

To pekné - jeho priatelia v zbierke na ľudiaľuďom.sk najprv skromne snívali, že raz snáď vyzbierajú aspoň 20 000 eur. Za tri dni odvážny Vlado Suchodolinský neveril, keď videl výsledok 45 000 eur. ( Koľkí by sme sa priznali, že sme počas tejto kovbojky stačili neveriacky refresh aspoň stokrát:-)

Príbeh dva - Peter Kaščák. Výborného primára najlepšej pôrodnice na Slovensku odvolali z funkcie po tom, čo povolil natáčanie klipu na operačnej sále. Z funkcie doteraz neboli odvolaní v zdravotníctve ľudia, ktorí ho rozkrádajú, ale obľúbený Kaščák to schytal zrejme aj pre zákulisné boje.

To pekné - okamžite sa na podporu primára postavili tisíce ľudí na facebooku (Chceme späť primára Kaščáka) a zbierajú sa podpisy na petíciu za jeho návrat do funkcie.  Slovensko potrebuje dobrých lekárov ako soľ a ľudia sa rozhodli za jedného z nich zabojovať.

Príbeh tri - Adam. Chlapec, ktorý leží celé leto v posteli, rakovina mu zničila nohu aj rodinu. Vyčerpaní a úplne bez peňazí bojujú, čo to dá. A majú šancu. Ale potrebujú pomoc. A cestovať na konzultácie aj do zahraničia. Napísala som o nich článok.

To pekné - prihlásil sa tlmočník, ktorý im zadarmo príde vždy tlmočiť na vyšetrenia, Sygic dal navigačný systém, aby jednoduchí ľudia spod Tatier trafili do veľkého sveta a mnoho darcov sa rozhodlo neznámemu chlapcovi pomôcť finančne.

Všetkým trom držíme palce. Nikto z nich to ešte nemá vyhraté. Ale každý z nich sa môže usmiať. A pomohol sa usmiať aj nám. Lebo hoci niekde niečo v ich príbehoch zlyhalo, z tieňa vystúpilo niečo silné a pekné. Nádej, že na Slovensku to nie je až také zlé.

Nie je to o tom, že toho vykonáme veľa. Stačí, ak nás bude veľa a vykonáme vždy aspoň čosi. Poďme na to, Slovensko!

 

Prečítajte si aj Stratili sme našich ľudí v našich horách. Ako ďalej? 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.