Zuzana má 44 rokov a skvelú postavu. Nikdy si nemusela dávať pozor na to, čo zje a koľko zje. Pritom je známa tým, že dokáže jesť za dvoch. Poviete si, šťastná to žena.

„Áno, často počúvam, aké mám šťastie. Pravdou však je, že celý deň sa teším na to, kedy už budem doma, aby som si to moje veľké brucho, ktoré mi ostalo po pôrode dcérky, mohla uvoľniť. Na prvý pohľad to skutočne vyzerá na mne ideálne, ale pravdou je, že odkedy ráno otvorím oči, stiahnem brucho a vyfúknem ho zase až večer doma. A to nesmie vidieť ani manžel. Mám s tým obrovský problém. Nechápem to, myslela som si, že chudé ženy nemôžu mať takýto problém, ale opak je pravdou,“ dodáva smutne matka 22-ročnej dcéry, ktorá si myslela, že keď bude takto brucho sťahovať roky, určite jedného dňa zmizne.

„Niekedy, keď sa pozriem do zrkadla, vidím tam pavúka, fakt. Už to neriešim, ale že by ma to netrápilo, to nemôžem povedať. Keď sme napríklad v reštaurácii a dobre sa najem, hanbím sa postaviť od stola. Každý odo mňa očakáva, aspoň mám ten pocit, že z reštaurácie odídem presne v tom istom stave ako som prišla, ale niekedy po dobrej večeri skutočne mám čo robiť, aby som brucho schovala,“ posťažuje sa Zuzana.

 

 

O číslo väčšia koža

Plastický chirurg Daniel Mládek z Avelane clinic v Nitre sa s prípadmi,  keď si ženy po pôrode nevedia poradiť s nadmerným bruškom, stretáva bežne. Nie je pritom výnimkou, ak sa problém týka aj chudých žien.

Príčinou môže byť uvoľnená koža a ochabnuté svalstvo v dôsledku výraznej redukcie hmotnosti, ale aj rozostúpenie priamych brušných svalov a povolenie brušnej steny, čo po tehotenstve tiež nebýva ojedinelé.

„Natiahnutá koža počas tehotenstva stratí svoju elasticitu a málokedy sa stiahne. Bez operácie to jednoducho nejde. Máme takých prípadov veľa. S chudými klientkami o tom žartujeme, že majú o číslo väčšiu kožu ako potrebujú“. Sprievodným problémom bývajú aj strie. U nich sa dá zlepšiť iba povrchová kontúra, nedajú sa úplne odstrániť. Preto je dobre ich vzniku predchádzať už počas tehotenstva. 

Významnou pomocou v prípade rozostúpenia brušných svalov môže byť abdominoplastika - korekcia brušnej steny, pri ktorej sa odstráni nadbytočný tuk a koža a spevnenia sa svaly prednej brušnej steny. Operácia tak pomôže do veľkej miery upraviť neželaný vzhľad. 

 

 

Pre koho je operácia vhodná

Nadmerne veľké brucho trápi veľa žien, ale aj mužov. Zákrok je vhodný pre všetkých aj vo vyššom veku, pokiaľ to umožňuje ich celkový zdravotný stav. Najčastejšie ho podstupujú ženy po viacnásobnom tehotenstve. Treba však vedieť, že korekcia brušnej steny v žiadnom prípade nie je riešením obezity a nevyrieši ani problém "pivného” bruška u mužov, keďže v tomto prípade sa tuk ukladá do brušnej dutiny, nie do podkožnej oblasti.

„Ani liposukcia ani plastika prednej brušnej steny nie sú metódami na redukciu telesnej hmotnosti. Je to posledný krok v snažení sa pacienta. Keď príde a povie, viete čo, už rok športujem, zdravo sa stravujem, mám upravený životný režim a aj keď som výrazne schudol, brucho mi ostalo alebo sa nevie zbaviť nadbytočnej kože, vtedy má význam nás vyhľadať. Opačne to nefunguje. Napríklad u mužov sa veľakrát ten tuk nedá ani odsať, lebo nie je nazhromaždený v koži, ale práve v dutine brušnej. Ak nedodržiava diétu a ostatné, tak z toho tuku ani neschudne. A žiaden lekár by sa do toho ani nepustil, pretože je to mimo všetkých lekárskych zásad a postupov,“ vysvetľuje MUDr. Mládek.

Aj keď operácia nie je prekážkou pre ďalší pôrod, lekári ju odporúčajú až po všetkých tehotenstvách a najskôr rok po pôrode. Korekcia brušnej steny je totiž pomerne náročnou operáciou, ktorá si vyžaduje dobrý zdravotný stav a prísne dodržiavanie pokynov plastického chirurga.

 

Dr. Mládek

 

Dve hodiny až päť dní

Korekcia brušnej steny je zákrok, ktorý prebieha v celkovej anestézii. Jej dĺžka závisí od cieľov a zvoleného postupu. Čiastočná abdominoplastika trvá maximálne 2 hodiny. Kompletná korekcia brušnej steny však môže trvať až 5 hodín. Na rozdiel od čiastočnej korekcie brušnej steny, ktorá má za úlohu odstránenie prebytočného tuku a spevnenie pokožky, pri kompletnej abdominoplastike je potrebné aj odhalenie a spevnenie brušných svalov zošitím ich väzivového obalu.

Dr. Mládek bol veľmi spokojný s výsledkami mladého muža, ktorý za rok schudol 80 kilogramov. Každý deň športoval a zmenil celý životný štýl. Keď za ním prišiel do ambulancie, aby mu pomohol s prevísajúcou kožou, neváhal ani sekundu. Vedel, že mladík pre svoje zdravie už urobil maximum.

„Nadbytok kože na bruchu, prsiach, ramenách, rukách aj nohách sme urobili úspešne na trikrát. Každá operácia trvala niekoľko hodín, pretože sme museli veľa zašívať. Efekt bol však vynikajúci. Aj keď samozrejme  nie všetky jazvy zmiznú. Ľudia si totiž často mylne myslia, že im po absolvovaní plastického zákroku neostanú žiadne stopy a jazvy. Takto to žiaľ nefunguje. Nevieme robiť zázraky,“ prízvukuje plastický chirurg.

Lekári však doživotné jazvy umiestnia tam, kde nie sú na očiach. Pri kvalitnej pooperačnej starostlivosti a dodržiavaní odporúčaní lekára jazvy o pár mesiacov nezainteresovaný pozorovateľ nemusí vôbec vidieť.

 

Prečítajte si aj Pred letom si viac všímajte žily. Je to rizikové obdobie