BRATISLAVA. Slovenská režisérka Zuzana Piussi predstavila včera v Bratislave kinoverziu svojho celovečerného dokumentu Český Alláh. Na snímke, ktorá skúma dosahy utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku, pracovala dva roky. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

"Chcela som ukázať zmenu, čím spoločnosť začala žiť. Do Európy prišli utečenci a strašne veľa sa začalo meniť, ľudia sa začali angažovať, chcela som to zachytiť," komentovala to podľa TASR režisérka žijúca v Českej republike, ktorá vo filme zaznamenala ako sa s tým vyrovnáva polarizovaná spoločnosť. "Sama som si pre seba zisťovala, ako to je a čo to vlastne znamená," priznala filmárka, ktorej snímky patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty.

 

 

V najnovšom počine Piussi zachytila nielen vítanie či odmietanie príchodu utečencov u našich západných susedov, prácu dobrovoľníkov, aktivistov, ale aj antiislamské hnutie v ČR a silný príbeh vzťahu Evy a Issaka, ktorého mal pobodať v Prahe extrémista. Polícia nakoniec jeho prípad odložila s tým, že Issak si mohol zranenie spôsobiť sám. "Nevedela som, ako to dopadne, či sa rozídu, či budú spolu žiť so štyrmi deťmi, ale nakoniec to naozaj začalo medzi nimi iskriť aj vďaka islamu," poznamenala k tragikomickému časozbernému filmu, ktorý má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska.

„Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Český Alláh bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v sobotu 4. marca v bratislavskom Kine Lumiére.

 

.

Prečítajte si aj Hru Natálka si príde do SND pozrieť ministerka Žitňanská. Chce podporiť jej tvorcov