Jubilejný 50. ročník filmového festivalu je otvorený - červený koberec videl celebrity aj módne záblesky.

 Richard Gere má svoj glóbus

"Zdravím všetkých fanúšikov a milovníkov mojich filmov. “Aby mohol povedať túto vetu ľuďom čakajúcim aj niekoľko hodín pod páliacim slnkom pri hoteli Thermal, musel Richard Gere ukradnúť mikrofón moderátorovi červeného koberca. Práve svojou spontánnosťou mi Gere v mnohom pripomenul Johna Travoltu, ktorý bol na festivale pred dvoma rokmi.

Rovnako ako Travolta sa aj Gere s fanúšikmi zdravil dlhé minúty a oficiálny program nechal s pokojom čakať. Na slávnostnom galavečeri potom poďakoval za udelenie najvyššej festivalové ceny - z Karlových Varov si Gere odváža Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

Richard Gere počas ceremoniálu spomenul dalajlámu a tiež československého prezidenta Václava Havla, ktorý bol, rovnako ako Gere, dalajlamovým blízkym priateľom. Richard Gere vo Varoch tiež poďakoval, že môže robiť svoju prácu, ktorá mu prináša len a len radosť a že vďaka nej môže odovzdávať iným príbehy: "Je krásne príbehy rozprávať a pozerať sa na ne. Viete, prečo Boh stvoril muža a ženu? Pretože sa veľmi rád na príbehy pozerá.“

Richard Gere preberá cenu.

 Naozajstná hviezda

 Gere ukázal, že aj veľké hviezdy môžu byť skromné. Sú takí, akí by ľudia mali byť. Do sŕdc fanúšikov sa zapísal rovnako ako predvlani John Travolta. A Vary ho milujú od prvého okamihu. Po prevzatí ceny tento veľký herec prekvapil celý sál hotela Thermal.

Pokľakol totiž pred prezidentom festivalu Jiřím Bartoškou. Ten počas posledných mesiacov bojoval s rakovinou a jeho návrat do života ocenili aj diváci v sále obrovským potleskom. A "standing ovation" sa dostalo aj Richardovi Gereovi, ktorý sa stal okamžite miláčikom karlovarského publika. A potom uviedol svoj najnovší film Time Out of Mind, kde hrá bezdomovca.

Richard Gere pred Jiřím Bartoškom pokľakol.

 Lesk i bieda červeného koberca

 Festival je tu predovšetkým pre fanúšikov a pre divákov. Tí si svoje celebrity naplno užívajú najmä pri ich slávnostnom príchode do hotela Thermal, kde sa už tradične promenádujú na červenom koberci české hviezdičky aj veľké svetové hviezdy. Tento rok sa červený behúň vedúci k otváraciemu večeru leskol módnymi výstrelkami aj klasickými, často až nudnými kreáciami.

Po červenej koberci sa prešla napríklad bývalá prvá česká dáma Dagmar Havlová v elegantnej tmavomodrej róbe, ktorú doplnila šperkami Bvlgari, alebo ako vždy elegantná súčasná veľvyslankyňa na Slovensku a taktiež ex prvá česká dáma Lívia Klausová. Elegantnú róbu predviedli páni zo skupiny Lucie a svetovým leskom zažiarila herečka Jenna Malone, známa napríklad zo série The Hunger Games. Bohužiaľ väčšina českých herečiek jednoducho nudila všednosťou alebo klasikou.

Dagmar Havlová a minister kultúry Daniel Herman.

 Ale ruku na srdce - tým sa nič pokaziť nedá. Väčšina pánov volila smoking, motýlik bol výzvou pre všetkých na festivale. Kto ho prvý festivalový deň mal, dostal darček. A paradoxne, jedným z mála, kto nepísaný dress code nedodržal, by práve Richard Gere. Cenu si totiž preberal v rozhalenej košeli, ale ukrutne mu to pristalo.

Václav Klaus a jeho manželka Livia. 

 

Pyžamo Mela Gibsona pomôže liečiť rakovinu

Vo festivalovej znelke, ktorá je každoročne unikátnym umeleckým dielom, a v ktorej si vždy zahrajú hostia z rokov minulých, vystupuje tentoraz v pyžame herec Mel Gibson.

A práve toto pyžamo je predmetom dražby, ktorej výťažok pomôže Aliancii žien s rakovinou prsníka.

 Mojito a ohňostroje

 Festival tento rok uvádza okolo 220 filmov, ktoré pochádzajú z viac ako 60-tich krajín. Jeho otváracia party trvala do neskorej noci po celom meste, centrum Karlových Varov ožiaril slávnostný ohňostroj a na Kolonáde sa premietal dokument o histórii festivalu.

Do toho vonia všadeprítomné Mojito a pečené kúpeľné oplátky, ulica rozžiaria každú chvíľu reflektory festivalových limuzín, ktoré vezú niektoré z tohtoročných hviezd, v horúcej tropickej noci sa stretávajú herci, bohatí hostia v róbach za státisíce so študentmi v topánkach, ktorí bývajú vo stanovom mestečku ... proste taká krásna festivalová atmosféra ...

Vo Varoch zažiarila herečka Jenna Malone, známa napríklad zo série The Hunger Games.

Zdroje foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.