Máme na vianočnej návšteve starých rodičov. Viac ako kedykoľvek predtým si užívame generačné pohľady. Na život i na smrť.

Včera mojich rodičov zasiahla správa, že veľmi tragicky odišli viacerí členovia súboru Alexandrovci. Pre môjho otca ostane nesmrteľná pieseň Vstavaj strana ogromnaja, ako najslávnejšia pieseň druhej svetovej vojny o vlasti.

 

 

Dnes sme my mladší s mojimi deťmi riešili náhly odchod Georga Michaela. Ja som milovala Freedom a moje dcéry spievali na besiedkach Last Christmas.    

Taký bol celý rok 2016. Plný nečakaných odchodov hudobných hviezd a osobností veľkého formátu. Každý mesiac odišla jedna.

 

január: spevák David Bowie (69)

február: spisovateľ Umberto Eco (84)

marec: architektka Zaha Hadid (65)

apríl: spevák Prince (57)

jún: herci Gotz George (77) a Bud Spencer (86)

júl: spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za mier Elie Wiesel (87)

august: návrhárka Sonia Rykiel (86)

október: režisér a držiteľ Oskara Andrzej Wajda (90)

november: spevák Leonard Cohen (82)

december: herečka Zsa Zsa Gabor (99)

december: spevák George Michael (53)

 

 

Tento rok odišlo priveľa idolov, nebola to len jedna generácia. Boli to hviezdy, na ktorých vyrastali tridsiatnici, štyridsiatnici i päťdesiatnici. Spájame s nimi naše dospievanie a najkrajšie roky mladosti a zabúdame, že im pomaly tiahne na 70. Zakaždým nám to pripomenie smrť, obzvlášť tvrdo v prípadoch, ak sa odohrá ešte skôr než pre nás začína vek staroby. Idoly našej mladosti začínajú vymierať.

Len nedávno si na slávnu éru MTV hviezd zaspomínala Madonna. „Michael je mŕtvy, Prince je mŕtvy, Whitney je mŕtva a Amy Winehouse odišla – len ja som stále tu,“ dodala, keď preberala cenu Žena roka 2016 od amerického hudobného magazínu Billboard.

Jej smútok bol úprimný. Prince mal len 57 rokov, Michale Jackson zomrel v roku 2009 ako 50-ročný, Whitney Houston mala v roku 2012 iba 48 rokov. Z tejto éry idolov - Jackson, Prince a Whitney žije už len Madonna a všetkým pripomína, že ani starnutie nie je pre spevákov a speváčky ľahké.

Pre hudobný priemysel je rok 2016 určite jeden z najtragickejších rokov a nič na tom nemení ani skutočnosť, že priemysel si žije vlastným životom. Akokoľvek tvrdo to znie, keď stratí žijúcu legendu, zarobí na jej odchode.

Celkovo je to však strata, pretože odchádzajú celé generácie veľkých hviezd, ktoré pre naše generácie nemajú nasledovníkov.

Platí to aj pre osobnosti, ktoré naše životy obohatili dielami v architektúre či v literatúre. Opakujeme si ich myšlienky, ktoré nás tak často inšpirovali rozmýšľať o živote vo veľkom štýle a s otvorenou mysľou.

Končiaci sa rok 2016 je tak právom rokom, keď takmer zomrela hudba a najlepšie koncerty sa teraz hrajú v nebi.

Jediné, čo prináša útechu je pripomínať si, že hudba je nesmrteľná. To isté platí pre jej hviezdy.  

 

Prečítajte si aj Skutočne Posledné Vianoce Georga Michaela, bude chýbať