Keď výtvarníčka Katarína Kerekesová pred spaním rozprávala svojej dcérke príbehy o nevidiacom dievčatku, zrejme netušila, ako veľmi jej Mimi zasiahne do života. Rozhodla sa totiž, že Mimi predstaví aj iným deťom. Na spoluprácu oslovila scenáristku Katarínu Molákovú a tá dala slepému dievčatku kamarátku. O knižnú podobu aj rozhlasovú dramatizáciu sa postarala spisovateľka Alexandra Salmela a tak vďaka trom ženám vzniklo krásne pôvodné dielo. Dnes už má aj pokračovanie a deti si ho môžu prečítať v dvoch knižkách, pozrieť v televízii alebo vypočuť v rádiu.

Keď na Vianoce v roku 2013 začala RTVS vysielať ako večerníček tento pôvodný seriál, moja vtedy takmer trojročná dcéra ním bola nadšená. Mimi a Líza sa okamžite stali našimi hrdinkami. Na narodeniny dostala DVD a samozrejme knižku. Tú sme potom čítali stále dookola. Napriek tomu, že príbehy sú pomerne dlhé, dieťa očarene počúvalo a prezeralo obrázky.

Príbeh nerozlučných kamarátok začína, keď sa zvedavá šibalka Líza prisťahuje do domu, kde býva nevidiaca, trošku opatrná, ale empatická Mimi. A potom už zažívajú jedno dobrodružstvo za druhým. V siedmich rozprávkach sa postupne zoznamujú zo susedmi. Pani domovníčku Šedivú presvedčia o tom, že svet nie je len sivý, vďaka ujovi Zelinkovi si vypestujú tieňostrom, pani Melániu Spevavú zbavia spolu s Agentom Vitamínom Lorda Vírusa a vďaka dvojičkám krajčírkam sa Mimi naučí hrať pexeso. Každý príbeh obsahuje pekné posolstvo, raz o tom, že nevidiace dieťa vie svoj hendikep mnohonásobne vyvážiť, inokedy o sile priateľstva, o prospešnosti vitamínov, o tom, aké ťažké je vidieť neviditeľné veci. Výchovný moment však nie je podávaný nijako násilne, len ako milé nevtieravé ponaučenie. Všetky príhody sú nesmierne nápadité, prelína sa v nich reálny život so svetom fantázie tak, ako je to u detí prirodzené. Naše hrdinky sa v jednu chvíľu nudia pri daždivom počasí a o chvíľu už bojujú v hrdle svojej susedky s Lordom Vírusom.

Keď sa o dva roky neskôr, opäť pred Vianocami chystali na trh nové príbehy milej dvojice, naša radosť bola obrovská. Dni do večerníčka, v ktorom mali byť odvysielané, moja teraz už takmer päťročná dcéra odpočítavala spolu s čokoládkami z adventného kalendárika. A pod stromčekom si našla aj novú knižku.

Rovnako ako v jednotke, aj tu sa snúbi reálny príbeh s rozprávkovou imagináciou. V šiestich nových príbehoch sa dievčence vyberú do vesmíru aj pod zem na preteky dážďoviek, zachránia čas pred pani Hrdzou, zabavia sa s neviditeľnými písmenkami Braillovej abecedy, s tetou Sladkou zažijú vanilkový deň a vďaka pánovi Ondulovi sa na chvíľu ocitnú v koži tej druhej. Knižke opäť dodávajú čaro krásne farebné ilustrácie.

Za tie dva roky si Mimi a Líza získali srdcia mnohých detí a je možné, že sa stanú  hrdinkami dnešnej generácie detí tak, ako napríklad Maťko a Kubko boli hrdinami tej našej.

 

Prečítajte si aj Knihy, ktoré mi v minulom roku urobili najväčšiu radosť