Nemáme na to ešte presné číslo pri štatistikách o príčinách rozvodov manželstiev. Zrejme sa však takéto prípady nachádzajú medzi hlavnými príčinami rozpadu slovenských manželstiev a tými sú rozdielnosť pováh, názorov a záujmov.

Stále viac žien, s ktorými sa stretávam, hovorí o tom, že ich manželstvo sa skončilo, keď naštartovali vlastné podnikanie. Dá sa to pochopiť. Podnikanie človeka mení. A pohlavie pri tom nehrá veľkú úlohu.

Zakladanie firmy, boj o jej udržanie, veľa stretnutí a termínov, nepretržitý pracovný čas, striedanie úspechu a neúspechu, radosti a sklamania. Ak sa nedarí, finančný tlak je obrovský, ak sa darí, rastie pocit vlastnej dôležitosti, schopnosť rýchlo sa rozhodovať, často aj za iných, šéfovanie sa z firmy nie zriedka prenesie domov.

Podnikateľky, ktoré mám na mysli ja, hovoria hlavne o mužskom egu, ktoré stálo za rozpadom ich manželstva. Muž neuniesol pocit, že jeho žena je úspešná, čo častokrát znamená, že zarába viac ako on a povedané rečou našich otcov - začne doma nosiť nohavice.

Vzrušenie zo zakladania vlastného biznisu síce na začiatku vnesie iskru aj do partnerského vzťahu, potom ho však začne valcovať únava či workoholizmus. Vtedy sa ukáže, aký rovnocenný je to vzťah. Či v ňom boli nalinkované stereotypné predstavy o rozdelení úloh muža a ženy alebo majú obaja rovnakú šancu využiť dobrú príležitosť a rátať pri nej s podporou toho druhého. Na šéfky firiem kladú vysoké nároky a oni často zvyšujú nároky na partnera doma.

Mnohé z tých vecí sa dajú riešiť a dobré vzťahy touto záťažou prešli. Horšie je to tam, kde sa muž do seba uzavrie a o svojich pocitoch prestane hovoriť. A vyťažená žena nemá čas postrehnúť, že je to vážne.

Tam niekde sa sexizmus stáva aj v 21. storočí príčinou rozpadu manželského zväzku, prejaví sa odlišný názor, ako má vyzerať život vydatej ženy a ženatého muža. Určite nie je podnikanie hlavnou príčinou, ale spúšťačom áno.

Rozvedené podnikateľky, ktoré stretávam, vzťah ukončili, ale nie sú nešťastné. Mnohé veci by možno urobili inak, ale vedia, že sa zbavili vzťahov, ktoré ich zaťažovali a obmedzovali a cítia sa slobodnejšie.

Samozrejme, že rozvod nie je žiadna idylka a už vôbec nie, keď ide o deti a reakcie okolia. Väčšinou však zistia, na čo by prišli, len o niečo neskôr. Že opustili vzťah, v ktorom nemôžu robiť, čo ich napĺňa a robí šťastnejšími, ale to, čo im predpisuje spoločnosť a zvyky.

Rozvod nie je dobrá správa a niektorí hovoria, že ak sa vo vašom okolí rozvedie jeden pár, inšpiruje to ostatné páry. Iní psychológovia však tvrdia opak. Rozvod jedného páru, môže zachrániť iné pred rovnakým scenárom. Niekedy stačí toho druhého pozornejšie počúvať.

 

Prečítajte si aj Ako novinári pomáhajú šíriť strach