Od minulého roka je opäť v hre. Plisé. Do módy sa dostalo v 20-tych rokoch minulého storočia. Neskôr, v 50-tych rokoch ho „oprášila“ Coco Chanel, ktorá navrhla plisovanú sukňu zakrývajúcu kolená. Najznámejšie plisované šaty mala na sebe Marilyn Monroe vo filme Billy Wildera „Slamený vdovec“ z roku 1955. Film preslávila fotka Marilyn v týchto šatách, ktoré nadvihuje intenzívny závan z vetracej šachty. Takto sa v New Yorku písali dejiny kina a zároveň dejiny módy. Hodvábne šaty, ktoré navrhol William Travilla, vraj Marilynin vtedajší manžel Joe DiMaggio neznášal, keďže na manželku veľmi žiarlil.

 

Takmer osem metrov vysoká socha Marylin Monroe stojí na Michigan Avenue v Chicagu od júla 2011. Sochu navrhol umelec Seward Johnson, ktorý sa inšpiroval známou scénou z filmu Slamený vdovec z roku 1955, kde Monroe predviedla biele plisované šaty.  Foto - TASR

 

Plisé nikdy neprestalo byť moderné. Z času na čas sa vracalo do módy. V 70-tych rokoch aj tak trochu vďaka Meryl Streep, ktorá mala vo filme z roku 1979 „Kramerová verzus Kramer“ plisovanú sukňu do polovice lýtok.

V Poľsku sa plisé dlhé roky nosilo ako školské gala oblečenie pre dievčatá, ktoré si povinne obliekali tmavomodré plisované sukne a biele blúzky.

 

 

„Na Slovensku má plisé tradíciu v ľudovom odeve, krojovaných sukniach a spodniciach“, hovorí pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOŠ v Košiciach. Vysvetľuje, že plisé sa dlhé roky robievalo ručne, až neskôr vo väčších mestách vznikli dielne so strojmi.

„Nie je jednoduché ho nosiť, lebo môže rozširovať v bedrách a zväčšiť postavu“, hodnotí Gajdošová Sikorska, ale zároveň dodáva, že môže výzor ženy omladiť, pokiaľ má dobrú postavu a dá si krátku plisovanú sukňu.

 

 

A s čím ho kombinovať? „Existuje jednoduchá metóda: plisé je veľmi charakteristické, udiera do očí tak veľmi, že by sme ho nemali zdobiť už niečím iným. Určite sa k nemu nehodia žiadne vzory“, zdôrazňuje odborníčka na módu. Podľa nej plisé dobre vyzerá na ľahkej, tenkej látke ako šifón alebo hodváb, lebo vtedy aj postava vyzerá ľahšie. Preto sa Ženy v meste rozhodli pre ľahké svetlomodré dlhé šaty v kombinácii s krémovým opaskom, ktorý ladí s ramienkami šiat. K tomu odporúčame krémové alebo zlaté topánky. S plisé sme opäť v hre!

 

 

Prečítajte si aj Uniformy námorníkov sa do módy vracajú už 170 rokov. Vždy budú trendy

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.