BRATISLAVA. Šesť dní po akútnej sekcii dnes nastúpila do práce podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Predseda parlamentu Andrej Danko jej dal v čase od 18.00 hod do 19.00 hod. viesť schôdzu parlamentu.

„Prvého septembra mi Danko poslal otvorený list, kde mi v závere blahoželá k narodeniu syna ako k najdôležitejšej a najradostnejšej udalosti v živote človeka a zároveň mi v ten istý deň poslal rozpis služieb, kde mi dal hneď v utorok viesť schôdzu od 18-19 hod.,“ povedala pre Ženy v meste Lucia Ďuriš Nicholsonová.

 

Predseda parlamentu Andrej Danko.

 

Nezlyhám, hovorí Nicholsonová

Nicholsonová to prijala, aby Dankovi nedala dôvod na odvolanie. „Chcel ma znemožniť, naplánoval mi služby a bol si istý, že zlyhám. Ak by som zlyhala, mali by dôvod na moje odvolanie - povedal mi to na grémiu do očí, že ak nebudem bezprostredne po pôrode schopná zastávať funkciu podpredsedníčky, dá ma odvolať a vymeniť,“ povedala Ďuriš Nicholsonová.

Prijala to aj preto, že jej cez víkend napísali mnohé ženy, ktoré majú malé deti a pracujú a majú pocit, že ich v tomto principiálnom spore zastupuje.  „Lebo aj ony majú nadriadených, ktorí ich šikanujú a perzekvujú a znepríjemňujú im život len preto, že majú malé dieťa. Považovala som za potrebné ísť do parlamentu a ukázať pánom z vedenia, že žijeme v 21. storočí, v ktorom ženy dokážu aj pracovať, aj byť matkami a má im to byť umožnené, ak si to dobrovoľne vyberú," povedala Ďuriš Nicholsonová.

 

 

Sulík vyčíta Dankovi správanie sa voči ženám

Podľa lídra opozičnej SaS Richarda Sulíka chýba predsedovi parlamentu Dankovi úcta k ženám. Na tlačovej konferencii v Bratislave to povedal s tým, že správanie sa Danka k ženám je ďaleko za hranicou toho, čo je v slušných spoločnostiach akceptovateľné. Sulík mu vytkol správanie sa k poslankyniam SaS Jane Cigánikovej a Natálii Blahovej. Cigánikovej mal Danko vytknúť, že v rokovacej sále jedla keksík, na Blahovú mal zaútočiť, že je len učiteľka zo škôlky.

„Zaradiť ženu päť dní po pôrode na vedenie schôdze je dôvodom na vyhľadanie odbornej pomoci. Toto podozrenie potvrdzuje aj jeho najčerstvejšie vyjadrenie, že do parlamentu prichádza hystéria, až taká zženštilosť. Vyzývam preto Andreja Danka, aby prestal útočiť na poslancov a poslankyne a začal sa správať slušne, tak ako si zaslúžia a ako to prislúcha funkcii predsedu NR SR, ktorú zastáva," uviedol podľa TASR Sulík.

Danko kritiku odmietol. „Zaželal by som zdravie a šťastie dieťaťu podpredsedníčky NR SR za SaS Lucii Ďuriš Nicholsonovej. K žiadnej žene sa v NR SR zle nesprávame. Príkladom je technické zabezpečenie pre poslankyňu NR SR z OĽaNO Silviu Shazhad (Petruchovú), ktorá je na vozíku. Každá žena má u mňa dvere otvorené v Národnej rade SR,“ povedal podľa TASR Danko.

 

Líder SaS Richard Sulík. 

 

Rozpis schválili v pondelok

Ďuriš Nicholsonová porodila syna 1. septembra, z nemocnice ju prepustili včera. Dnes mala viesť schôdzu v čase od 18. do 19.00 hod., v rozpise služieb na vedenie parlamentu na najbližšie tri týždne zapísaná podľa TASR nie je. Rozpis schválili v pondelok (5.9.).

Podpredsedníčke parlamentu pomáha manžel, ktorý ju čakal so synom pred parlamentom. Najbližšie 2 mesiace neplánuje Ďuriš Nicholsonová malého syna brávať priamo do parlamentu.

 

Prečítajte si aj Milý bulvár