SALT LAKE CITY, BRATISLAVA. Vyrastali v jednej izbe, chodili do tej istej školy, pracovali desať rokov pre rovnakú firmu a precestovali spolu asi 50 krajín. Teraz spolu podstupujú chemoterapiu.

Tridsaťštyriročnej Sharee Pageovej lekári zistili rakovinu prsníka a jej sestre Annette (36) ju diagnostikovali o dva týždne neskôr. Lekári podľa agentúry AP hovoria, že je to mimoriadne zriedkavé.

„My hovoríme o obrovskom šťastí. Veď, kto môže prejsť takým ťažkým obdobím so svojim najlepším priateľom, so svojou sestrou?“, hovorí podľa AP Annette.

 

Sharee a Annette teraz a na fotografii na mobile pred rakovinou.

 

 

Ako Angelina Jolie

Sestry Pagové majú dedičný gén BRCA2, ktorý u žien zvyšuje riziko rakoviny prsníka a rakoviny vaječníkov. Gén BRCA1 mala aj americká herečka Angelina Jolie. Keď test odhalil, že má 87-percentnú pravdepodobnosť, že dostane rakovinu, na ktorú po desiatich rokoch liečby zomrela jej mama, nechala si Jolie odstrániť prsia. Podstúpila obojstrannú mastektómiu a otvorene o zákroku hovorila ženám s rovnakým génom.

„Rozhodnutie odstrániť si prsia nebolo jednoduché. Som však rada, že som ho urobila. Znížila som tým riziko vzniku rakoviny z 87 na 5 percent. Už môžem svojim deťom povedať, že nemusia mať strach, že zomriem na rakovinu,“ napísala vtedy Jolie, ktorá má teraz prsné implantáty.

 

Angelina Jolie.


 

Krátko po sebe

Adam Cohen, onkologický lekár z univerzity v Utahu hovorí, že gény BRCA1 a BRCA2 zvyšujú riziko rakoviny prsníka a rakoviny vaječníkov desaťnásobne. „Nie je nezvyčajné, že s BRCA2 dostanete rakovinu prsníka a že sa vyvinie aj u súrodenca. Ale, že ju diagnostikujete u oboch počas dvoch týždňov, to veľmi nezvyčajné je,“  povedal Cohen pre AP.

Annette objavili hrčku v ľavom prsníku koncom marca, preto šla jej sestra Sharee k lekárovi tiež. Annette zistili tretie štádium rakoviny, Sharee druhé.

„S prípadom, že by mali sestry rovnaký typ rakoviny som sa ešte nestretol. Teoreticky je toto možné, pokiaľ ide o jednovaječné dvojčatá, ktoré majú geneticky rovnako zvýšené riziko rakoviny daného orgánu, pokiaľ, samozrejme, vyrastajú spolu v rovnakom prostredí s rovnakou životosprávou,“ hovorí pre Ženy v meste gynekológ-pôrodník Jozef  Španka, ktorý má takmer 30-ročnú prax..

 

Sharee a Annette.

 

Tri rakoviny v rodine

Sestry Annette a Sharee sa teraz spolu stretávajú v dome svojej mamy a odtiaľ idú spolu do neďalekej nemocnice. Po šesťhodinovej chemoterapii majú aj vedľajšie účinky veľmi podobné – nevoľnosť, krvácanie z nosa, bolesti hlavy. Obe nie sú schopné dva týždne po chemoterapii niečo zjesť, presne po 10 dňoch od liečby majú obe vyrážku.

Pre sestry je to veľká úľava. „Je príjemné vedieť, že niekto presne vie, čím prechádzate,“ hovorí Sharee.

Nie je to jediná rakovina, ktorú v rodine majú. Dva mesiace pred sestrami diagnostikovali nádor aj 38-ročnej švagrinej Lindsay. Všetky tri sa snažia brať novú situáciu s humorom. Nakrútili spolu aj video, kde sa smejú z toho, že prišli o vlasy a že im ranná toaleta trvá tri minúty. Hovoria si plešaté sestry. „Sme optimistky a veríme, že jedného dňa si na to zaspomíname a povieme si: Pamätáte sa na časy, keď sme všetky tri mali rakovinu?,“ dodáva pre magazín People Sharee.    

 

 

 

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá zvládla obrnu, rakovinu i autizmus svojho syna