Nemám rada „krtkovky“. Rifle na traky, ktoré nech sa tvária akokoľvek moderne a šik, vždy mi pripomenú pracovný odev inštalatéra. Doteraz sa mi ich darilo dosť dobre ignorovať. Lež zrazu ktosi vymyslel, že hitom leta budú roztrhané „krtkovkové kraťasy“. A tínedžeri na to okamžite skočili.  

„Nebudem platiť za roztrhané montérky,“ vysvetľujem svojim dcéram v nákupnom centre tak nahlas, že predavačka si pohŕdavo odfrkne asi ako kôň pred poštou. Ups, nevšimla som si, že ich má tiež na sebe...

Cestou z obchodu pridám ešte mimoriadne obľúbenú prednášku mojich detí o tom, že peniaze nepadajú z neba. Vzápätí obe odujú huby tak, že keby toto dokázala polovica šoubiznisu, výrobcovia botulotoxínu zaručene skrachujú.

Nuž, ale viete, ako to chodí – matka mieni, pánboh mení... Stačili jedny meniny, dve babičky, štyri žobravé očká a „krtkovky“ sa ocitli v skrini. Nachystané predviesť sa v plnej paráde hneď na druhý deň – ako inak? – v škole!

Vysvetľujem svojim deťom, že v inštitúciách typu škola, práca, úrady existuje akýsi nepísaný dress code – kultúrne pravidlo, že tam chodíme slušne oblečení. A roztrhané kraťasy na traky požiadavku slušného oblečenia naozaj nespĺňajú. A je mi jedno, že na slovenčine už len pozerajú film, lebo všetko prebrali a na nemčine sa už len skúšajú tí, čo majú málo známok... Do školy sa takto skrátka nechodí, a basta!

Moje deti nechápu, o čom točím. Lebo všetci nosia do školy roztrhané kraťasy a chalani chodia len v teplákoch. No a niektoré baby majú minisukne kratšie ako opasky a...

Nepovolím! Na druhý deň sa však idem (v rámci venčenia psa) nenápadne poobšmietať okolo školy. Neklamali. Stretnem chalanov v teplákoch, baby v ultrakrátkych minisukniach a tričkách s ultratenučkými ramienkami, no o to hlbšími výstrihmi a ten zvyšok má na sebe roztrhané kraťase. Od prekvapenia nestihnem ani zavrieť ústa, keď sa zjaví pani učiteľka v tričku s nápisom so slovami Sex and Money. Dúfam, že sa aspoň v kabinete prezlečie, alebo má na sebe po celý čas nejaký plášť. „Čo si?“ zasmeje sa moje dieťa a opäť nechápe, čo riešim. Vlastne ani ja... Medzičasom už totiž len tupo sledujem predo mnou pochodujúce biele legíny inej pani učiteľky, pod ktorými presvitajú nohavičky s leopardím vzorom. A zrazu mám pocit, že „krtkovky“ sú celkom fajn...

Musím povedať, že od istého času považujem školské uniformy za ten najlepší výmysel na svete. A navrhujem ich zaviesť povinne do každej školy. Aj pre pani učiteľky, prosím!

 

Prečítajte si aj Pozdravy od neznámych