PARÍŽ. V móde sú odvážnejšie, šarm posudzujú inak, než keď žili na Slovensku a zásadne nosia pohodlné balerínky, aby zvládli každodennú jazdu metrom. Paríž zmenil vkus niekoľkým Slovenkám, ktoré vo francúzskom hlavnom meste žijú. 

„Pristihla som sa, že v Paríži som schopná kúpiť si kúsky, ktoré by som si v Bratislave možno nikdy neobliekla. Tu navyše prispôsobujem svoj štýl praktickosti, keďže v Paríži rada a veľa chodím peši a tak volím topánky na nízkom podpätku a pohodlné oblečenie,“ hovorí fotografka Daniela, ktorá žije vo francúzskom hlavnom meste dva a pol roka.  V lete si neodpustí piknik pri žiadnej príležitosti, preto biele nohavice nosí výnimočne.

 

Foto - pinterest.com

 

Závislé na móde

Vierkin (foto - autorka) vkus sa tiež formuje inak, odkedy žije v Paríži. „Tu môže byť človek v mnohých veciach odvážnejší a kreatívnejší,“ hovorí pri rozhovore v kaviarni mama troch detí, ktorá prišla do Paríža s manželom a učí sa tu francúštinu.

Natália žije v Paríži 22 rokov a vždy mala rada módu. Keď žila na Slovensku, peniaze na módu veľmi nemali a žiaden veľký výber neexistoval. Po príchode do Francúzska sa to celkom zmenilo a stala sa na móde závislá. Každý týždeň si kúpi niečo nové. „Najradšej miešam francúzsku a taliansku módu,“ hovorí Natália, ktorá je dnes asistentkou riaditeľa vo veľkej nadnárodnej spoločnosti.

Marika žije v Paríži 16 rokov a vďaka francúzskej kuchyni sa jej podarilo schudnúť 20 kíl. „To zmenilo môj štýl v obliekaní a ovplyvnila ho aj práca, keďže pracujem na recepcii, kde je môj vzhľad prvým obrazom firmy, “ hovorí o svojom postavení v obchodnej firme.

Všetky parížske Slovenky sa zhodli v tom, že riešením pre Paríž sú balerínky a pocit, že sa celý deň cítite pohodlne.

 

Foto - archív ZVM

 

Čo si všímajú Francúzi na ženách

Na otázku, či si muži na Slovensku a vo Francúzsku všímajú na ženách odlišné veci, má Kristína pocit, že na Slovensku si muži viac všímajú ženské krivky a priťahuje ich mladosť. „V Paríži si muži viac všímajú sebavedomie žien, ich vnútorné vyžarovanie, a až potom pozerajú na fyzický vzhľad,“ hovorí Kristína, ktorá pracuje v hoteliérstve.

Podľa Natálie majú Francúzi väčší cit pre krásu ako Slováci. „Je to pre nich aj dôležitejšie. Muži na ženách si všeobecne všímajú celkovú krásu, šarm, dôvtip. Ženy si na iných ženách všímajú skôr oblečenie, mejkup, účes a zároveň sa s nimi porovnávajú a inšpirujú,“ vysvetľuje.

Platí tu však, že žena je atraktívna v každom veku, každý vek má svoje čaro, dôležité však je, aby žena vedela prispôsobiť veku svoj šatník, vystupovanie a celkový vzhľad. V Paríži sa často stáva, že ženu oceníte aká je krásna a väčšinou to nie je 20- či 25-ročná žena. Parížanky sa vedia subtílne „mettre en valeur“ (ukázať svoju hodnotu).

Slovami Coco Chanel: Po 40-ke nikto nie je mladý, ale neodolateľné môžeme byť v každom veku.

Súhlasí aj Katka, ktorá žije v Paríži 19 rokov a pracuje v softvérovej firme. Myslí si, že žena je najatraktívnejšia vo veku 35 až 45 rokov, pretože vkus už má menej bláznivý, elegantnejší, chce sa páčiť, byt sexi, ale ukázať čo najmenej. „Vie zhodnotiť, čo sa jej hodí a čo nie a čo si môže na seba dovoliť,“ dodáva.

 

 

Očakávania po materskej

Materská dovolenka je vo Francúzsku krátka, ale očakávania okolia podobné tým slovenským. Francúzky idú do práce 3-4 mesiace po pôrode a kritické oči kolegýň a kolegov ich vzhľad po návrate do práce hneď okomentujú. Kristína sa po druhom dieťati dostala do formy rýchlejšie, aj vďaka nástupu do práce šesť mesiacov po pôrode. Nedostatok času a zvýšená aktivita jej k forme pomohli. A postavu si udržiava každodenným chodením do práce na bicykli.

Marike trvalo trochu dlhšie, asi rok, kým sa vrátila k pôvodným kilám spred tehotenstva. Na šport jej veľa času nezostáva, na chodenie do fitness čas nemá a tak sa snaží každú nedeľu cvičiť pred televíziou.

Podľa Kataríny je to náročné, okolie od ženy očakáva, že bude vyzerať dokonale už pár týždňov po pôrode a žena aby "nesklamala", dáva sa rýchlo do formy diétou a športom. Katka si dáva pozor na stravu, ale to neznamená že si nedopraje, každodenné behanie do roboty, na rôzne dcérine krúžky a naspäť domov, medzitým nákupy a naspäť na krúžok, kondička sa udržiava. 

 

Foto - TASR/AP

 

Obdiv i kritika Parížaniek

Je veľa vecí, ktoré Slovenky na Parížankách obdivujú, ale majú aj svoje výhrady. Kristína oceňuje ich štýl, to, že si potrpia na detaily, minimalizmus v doplnkoch a bižutérii, naturálny make up, vzpriamenú chôdzu, dobrú vôňu. Daniele sa páči ich vášeň pre módu, že nezanedbávajú svoj vzhľad ani po 45-ke a snažia sa byť stále príťažlivé a chic.  „Nepáči sa mi príliš silný kult extraštíhlej postavy, ktorá je určite častokrát v rozpore so zdravím,“ dodáva kriticky.

Natália na Parížankách obdivuje ich eleganciu, ženskosť a jednoduchosť v obliekaní. Najviac sa jej páči ako nosia kabelku na predlaktí. Marika sa zase inšpiruje francúzskym spôsobom stravovania. „Páči sa mi, ako sa Parížanky obliekajú, sukňa po kolená alebo tesne nad kolená, balerínky. Je to viac ako prehnané výstrihy, minisukne a topánky na 10 cm opätkoch na Slovensku,“ hovorí. A čo vidí na Parížankach negatívne? Že človek nesmie byť lepší ako ony, dodáva.

Vierka žije v Paríži štvrtý rok a na Parížankách jej imponuje, ako s malými vecami dokážu naozaj veľa. Ich dve – tri farby v jednom outfite a správny detail dokážu divy, rovnako ako ich triezva a jednoduchá úprava tváre, častokrát postačí len maskara a výraznejší rúž. A, samozrejme, ten šarm, elegancia, sebavedomie, ako sa pohybujú, ako komunikujú, ako gestikulujú. To všetko vytvorí akýsi nenútený celok. „Ich univerzálny účes v podobe drdola pristane rovnako tínedžerkám v roztopašnej a neposlušnej  verzii ako aj ženám v zrelšom veku v uhladenej forme,“ priznáva.

 

 

 

Neutrálne farby

Slovenky už prispôsobili svoj šatník parížskej móde. Kristína dáva prednosť neutrálnym farbám, v obľube má čiernu, hnedú a šedú v kombinácii s chladnými farbami. „Nezaobídem sa bez dobrých kvalitných džínsov, čiernych obtiahnutých šiat s dĺžkou pod kolená a peknej blúzky,“ hovorí. 

V Danielinom šatníku nesmú chýbať pohodlné džínsy, balerínky (túto sezónu zvolila malinovej farby), tričká s lodičkovým výstrihom a trojštvrťovým rukávom a kožená bunda. Z farieb v šatníku má najradšej modrú a čoraz viac šedú, ktorá sa dá ľahko kombinovať s akoukoľvek inou farbou.

Základom Natáliinho šatníka sú čierne alebo šedé nohavice, čierna rovná sukňa, šedé rifle, čierna kožená bunda, čierne sako, biela a modrá blúzka, balerínky ale aj topánky na opätkoch. A niekoľko šálov v rôznych farbách. Marika si myslí, že základom šatníka každej ženy by mali byť čierne jednoduché šaty, čierne nohavice, čierna sukňa štýlu « jupe crayon » (ceruzková sukňa), lodičky na 5 cm opätku (čierne, červené), veci, ktoré sa dajú kombinovať s krásnymi šperkami, pestrou kabelkou, super topom. „Potom je žena je stále in! Nepotrebujete milióny, aby ste vyzerala štýlovo a super,“ myslí si.

Katka sa stavia svoj šatník na rovnej čiernej sukni a bielej blúzke, čierne lodičky -  stará istá klasika, ktorá sa hodí na všetky príležitosti a s ktorou nesklamete. Nosí všetky farby, ale najradšej má tmavo modrú. 

Ulicami Paríža sa stále nesie posolstvo Coco Chanel: “Ak je žena zle oblečená, všimnete si jej šaty, ak je oblečená dokonale, všimnete si ženu.” Preto sa v Paríži nehovorí o šatách, ale o šarme Parížaniek. To už sa naučili aj parížske Slovenky.

 

Prečítajte si aj Lucia Brezani: Život v Paríži? Len žiadne vysoké opätky