Puberta môjho syna mi dáva zabrať. Ale zároveň ma strašne baví. Mám doma chodiaci Slovník N. Používa hlavne slová tohto typu: Noooo (univerzálna odpoveď), neviem, nič, nechcem, nebudem, nemám, načo, nerieš (veľmi obľúbené) nechaj ma, nemusíš…

Slovník N je väčšinu času úplne MIMO času a priestoru. Je zabraný do konverzácie (na jednej z 10 sociálnych sietí) so spolužiakmi a kamarátmi, alebo je s nimi vonku, v kine, alebo “niečo dôležité robí.” 

 

Naše konverzácie sú asi takéto:

Ja: Čo robíš?

Slovník N: Nič

Ja: Čo bolo v škole?

Slovník N: Nič

Ja: Ako sa máš?

Slovník N: Nerieš

Ja: Ideš niekam?

Slovník N: Neviem.

Ja: S kým ideš?

Slovník N: Nepoznáš.

 

Rozvité vety nasledujú pri dvoch témach. Jednou je politická situácia a druhou je “zvažovanie” kúpy počítača. Slovník N si spravil niekoľko tabuliek, kde vyčíslil ako bude splácať počítač. Do tabuliek zahrnul všetky finančné dary od rodinných príslušníkov ako aj Mikuláša, Vianoce, šibačku, narodeniny a meniny. Splátky rozrátal na 20 mesiacov a na túto dobu je ochotný vzdať sa vreckového. Otázkou je, za čo potom bude chodiť do kina a von? Odpoveď – mám niečo odložené! Ako môže mať niečo odložené??? Slovník N je veľmi dobrý bankár a odkladá si na “horšie časy”. O peniaze nikdy nemá núdzu.

Ja, ani jeho otec tomu nerozumieme, lebo po nás to nemá. Buď boli naši dávni predkovia významní obchodníci, bankári, či milionári alebo neviem. Posledné generácie nič nenasvedčuje tomu, že by sme mali milionárskych predkov.

Slovník N veľa píše, ale nikomu to nedáva čítať. Pohrúži sa do poviedky a píše aj niekoľko dní. Prichádzajú otázky typu: Pred kým skladá americký prezident sľub? Prípadne, odkiaľ majú v Sýrii zbrane? Neviem, o čom píše, ale podľa mňa je to scenár k novému filmu nejakého slávneho amerického režiséra.

Napriek všetkému je Slovník N fantastický a ja ho nesmierne ľúbim. Prináša do môjho života zábavu a možnosť nikdy nestagnovať. Keď som len chvíľu nepozorná, napríklad, keď sa ráno úplne rozospatá šuchcem do kúpeľne, príde okamžite otázka: Vieš ako znie Pythagorova veta?

V tej chvíli neviem, ani aké mám číslo nohy. Ale prekonám to, zalovím v zákutiach mysli a vytiahnem obsah štvorca nad preponou. Óooooo, ako dlho som už nepoužila v bežnej reči slovo prepona! Pár vecí sa od Slovníka N musím naučiť. Šetriť si peniaze, vedieť hovoriť NIE, občas odmietať neustále požiadavky iných na moju osobu, robiť si niekedy len to, čo chcem.

Nie, milý Slovník N, tie nohavice čo si včera hodil na zem,som ti ešte neoprala. 

 

Prečítajte si aj Pindanie je strata času