My ženy to máme naozaj ťažké. Už ako školáčky sa začíname trápiť s menštruáciou. Hádam každá z nás si pamätá na ten prvý deň. Potom prichádza to krajšie obdobie – tehotenstvo a pôrod.  Opäť hora hormónov. A keď si už začíname pokojnejšie žiť, samozrejme aj s nejakými zdravotnými problémami, nastane ďalšia hormonálna zmena. Obdobie klimaktéria.

Nástup menopauzy a jej priebeh ovplyvňuje genetika. Aj keď je priemerný vek žien pre toto obdobie okolo päťdesiatky, hranica sa posúva smerom nadol a vie poriadne potrápiť nejednu ženu. Menopauza je jednoducho proces, v ktorom hladina estrogénu klesá. Nekonečné príznaky ako sú problémy so spánkom, podráždenosť, priberanie, stavy úzkosti, návaly tepla. Dôvodom je hormonálna nerovnováha.

Aj keď zistíme, že menopauza prišla priskoro, treba si uvedomiť, že žiadna z nás nestráca svoju ženskosť. Je to práve ten čas, kedy by sme sa mali začať venovať viac sebe. Zlepšiť životný štýl a celkový pohľad na život. Stres, zlá rovnováha inzulínu, nedostatok pohybu a odpočinku, môžu toto obdobie iba zhoršiť. Mali by sme konzumovať potraviny bohaté na železo, vitamín D3. Netreba ignorovať ani mlieko, listovú zeleninu, brokolicu, lososa, strukoviny, ale aj vhodné bylinkové čaje. Veľmi dôležitý je vápnik, hlavne v tomto čase, aby sme zmiernili osteoporózu.

 

Prečítajte si

 

Kým niektoré ženy v tomto období nemajú veľké ťažkosti, niektoré sa s nimi veľmi ťažko vysporiadavajú. Hlavne vtedy, ak to trvá pridlho. Bez lekárskej pomoci to nezvládnu.

A poviem vám, mám priateľku, ktorá presne po 50-tke menštruáciu nedostala. Bez žiadnych príznakov a iných problémov. Jednoducho jej „to“ neprišlo. Šťastná to žena. Aj keď pribrala zopár kíl. No a čo? Vyzerá výborne! Je to veselá žienka, plná energie a dobrej nálady. Aj keď ju trápia zdravotné problémy.  A to má už krásnych 65 rôčkov.

Že starneme? Nie! My ženy dozrievame ako dobré víno. Treba sa však s týmto obdobím popasovať predovšetkým vnútorne. Obdariť sa aj takou maličkosťou a urobiť si krajší deň.

Jedno je však isté. Obdobie menopauzy je prirodzenou súčasťou každej ženy. Po tridsiatke, v štyridsiatke alebo po päťdesiatke? Ten „čas“ si počká na každú z nás.