Speváčka, ktorá pred dvomi rokmi prekvapivo oznámila koniec svojej speváckej kariéry, sa na instagrame priznala, že má vážnu chorobu – sklerózu multiplex. „Mnohí to vedia, mnohí nie. Pred dvomi rokmi som zažila totálny fyzický kolaps. Tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez odozvy. Záchranka ma odviezla na anesteziologicko-resuscitačné oddelenie, tam mi aj na základe nálezov z magnetickej rezonancie diagnostikovali sklerózu multiplex,“ napísala na Instagrame Tina, ktorá má s manželom reperom Separom dcérku Tiu (3) a syna Leonarda (5).

 

 

Tina dáva nebezpečný návod

Začala tým, že príspevok dlho odkladala, pretože si uvedomuje, že by mohla dať nebezpečný návod druhým. Ona totiž s chorobou nebojuje – prijala ju a berie ju ako informáciu, že tak, ako žila, už ďalej žiť nemôže. „Lieky som naposledy brala vtedy pred rokmi v nemocnici, vlastne som lekárov odvtedy nevidela,“ priznáva Tina s tým, že medicínou a lekármi nepohŕda a rešpektuje ich. Pri dlhotrvajúcej chronickej chorobe sa však rozhodla ísť svojou cestou.

Choroba odvtedy viackrát zaútočila, ale speváčka tvrdí, že sa liekov ani nedotkla, že sa snažila porozumieť tomu, čo sa jej telo snaží naznačiť. Študovala všetky možné informácie o chorobách a hormónoch, navštevovala terapie, skúšala všetky možnosti stravovania vrátane hladovky.

 

Foto - instagram

 

„Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť, rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva a doslova som ju požiadala - ok, keď si tu, asi chceš niečo povedať, tak hovor, ukáž, ako mám žiť. A ona ukazovala a viedla ma za ruku. Samozrejme, že prišli ešte ďalšie ataky, ale nedala som si NIKDY ANI JEDINÝKRÁT LIEKY a len som dýchala a prosila o vysvetlivky, aj keď to bol MA SA KER. Nevedela som zdvihnúť na ruky dieťa, ťahala som za sebou nohu. Nemala som strach. Vedela som, že to inak nepôjde. A tak každým mesiacom som začínala viac a viac rozumieť a chápať, kam ma to smeruje. K sebe a pravde,“ napísala Tina.

 

 

Skleróza multiplex postihuje ženy, potrebuje liečbu

Skleróza multiplex je najrozšírenejším ochorením centrálneho nervového systému s neznámymi príčinami vzniku. Na Slovensku máme 8 000 pacientov s roztrúsenou sklerózou a ich počet neustále rastie.

„Väčšine pacientov je ochorenie diagnostikované vo veku 20-40 rokov. Pacientom, ktorí boli na vrchole svojich fyzických síl a mali plány do budúcnosti, ako založiť si rodinu, pracovať na kariére, cestovať, sa celý život zrazu otočil naruby. Je však veľmi dôležité, aj napriek tejto ťažkej neliečiteľnej diagnóze a neistým vyhliadkam do budúcnosti, nevzdávať sa a okamžite začať s liečbou. A cvičenie by malo byť jej neoddeliteľnou súčasťou,“ povedala pre Ženy v meste o tejto chorobe skúsená fyzioterapeutka Erika Kubešová, ktorá s pacientmi so sklerózou multiplex pracuje už takmer 4 roky.

 

 

Čo je skleróza multiplex?

• Je to chronické zápalové autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému. Imunitný systém útočí na myelín – obal nervových vláken a spôsobuje trvalé poškodenie.

• Napáda mozog a miechu.

• Dvakrát častejšie postihuje ženy ako mužov, pričom prvé príznaky sa najčastejšie objavujú vo veku 20 až 40 rokov.

• K hlavným príznakom patrí: dvojité alebo zahmlené videnie, problémy s rovnováhou a koordináciou, svalová slabosť, problémy s hybnosťou končatín a chôdzou, tŕpnutie a necitlivosť končatín, problémy s vyprázdňovaním, únava.